LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

U bë nënë në moshën 62-vjeçare/ Pensionistja rrëfen historinë prekëse: Kur djali më trokiti në derë...

13 Nëntor 2022, 13:40, Sociale CNA
U bë nënë në moshën 62-vjeçare/ Pensionistja
Martha Einerson

Një muaj e gjysmë pas daljes në pension, Martha Einerson mori një email të dërguar nga një ish-koleg, me fjalët "Kjo duket disi e rëndësishme" dhe një fytyrë të buzëqeshur. Einerson lëvizi poshtë. Shkruar nga një Jonathan Tallert, shënimi fillonte: "Përshëndetje, unë jam djali i biologjik Martha Einerson."

Zemra filloi t’i rrahë shpejt. Ajo i tha burrit të saj James. Thirri motrat e saj. Ajo planifikoi të përgatiste një përgjigje – “diçka që do ta mbante mend”. Por atë mbrëmje, ndërsa u bë gati për shtrat, pa nga dritarja, “dhe ishte ky ylber i mahnitshëm i dyfishtë në lindjen e diellit. Mendova: kjo është një shenjë.

Unë shkrova një shënim të shkurtër: ‘Përshëndetje, oh zot, nuk të kam parë që kur ishe e vogël’.” Në moshën 62-vjeçare, Einerson ishte “bërë nënë”.

Einerson ishte 19 vjeç, në vitin e saj të parë në Universitetin e Dallasit, kur takoi të dashurin e saj, "një dashuri e parë e fuqishme". Ajo fillimisht e hodhi poshtë sëmundjen e saj, më pas vonoi t'u tregojë prindërve të saj. Në vitin 1997 ajo i tregoi familjes së saj, dhe ata e mbështetën. Marrëdhënia e saj me babanë e lindjes së Tallertit po merrte fund; me mbështetjen e familjes vendosi ta jepte fëmijën për birësim.

Einerson, 63 vjeç, është një profesoreshë në pension e studimeve të komunikimit, e specializuar në komunikimin ndërpersonal dhe marrëdhëniet personale, një ekspertizë që ajo gjeti pasi ndryshoi studimet e saj të paktën pesë herë pas shtatzënisë.

Për vite me radhë Einerson mbajti një fjalim për studentët e saj në të cilin ajo tregoi historinë e shtatzënisë së saj dhe gjithmonë e njëjta pyetje lindte. "Njerëzit do të pyesnin: 'A nuk dëshiron ta gjesh atë?" Dhe ajo do të thoshte: "Nuk e di."

“Nëna ime gjithmonë më thoshte: ‘Ti ke qenë nëna e tij për nëntë muaj…’, thotë Einerson. “Ajo më mësoi se kur merr një vendim të madh, pohoje atë dhe riafirmoje sa herë të nevojitet. Dhe e bëra. Funksionoi."

Një fillim i ri pas të 60-ave: 'Aty ishte - nëna ime e vërtetë. "Ju morët kohën tuaj!" ajo tha'

Çdo disa vjet, Einerson do të pyeste veten nëse djali i saj ishte mirë, nëse ai ishte gjallë. "Unë do ta imagjinoja se si do të ishte nëse ai do të vinte te dera." 

Ajo u regjistrua në agjencitë e birësimeve në mënyrë që ai të mund ta gjurmonte, por kurrë nuk u lëkund nga vendimi i saj për të mos e kërkuar atë. 

"Ndihesha sikur do të refuzoja një premtim," thotë ajo. “Kam marrë një zotim - t'ia jap atë një familjeje.

Kur Tallert lindi, Einerson mundi ta shikonte shkurt foshnjën, por nuk u lejua ta prekte atë. Ajo kujton fytyrën e tij të kuqe, kokën e tij me flokë të errët, por asgjë që përbënte një imazh të plotë për të mbajtur në syrin e saj. "Vazhdova të përpiqesha," thotë ajo, "por nuk munda." Megjithatë, kur Tallert dërgoi një fotografi të tij, ajo e njohu atë menjëherë. “Diçka në zemrën time e dinte. E pashë dhe mendova: 'Oh, po'”.


Einersoni nuk kishte më fëmijë; ajo dhe bashkëshorti i saj kanë "një marrëdhënie fantastike ... Ne nuk ishim në gjendje të kishim fëmijët tanë, kështu që të dy u futëm në karrierën tonë".

Kanë kaluar dy vjet që kur Tallert i dërgoi email Einerson. Ata ndajnë një rrjedhë tekstesh. Ata flasin në telefon, ose FaceTime. Vitin e kaluar, Tallert dhe e fejuara e tij vizituan Einerson në shtëpinë e tij në Minesota. Ata gatuanin së bashku. Ajo shpreson t'i vizitojë ata në pranverë.

Telefonata e tyre e parë dukej si takimi i tyre i parë. “Na u deshën vetëm 10 minuta dhe ne ishim në një ritëm, duke zbuluar, duke ndarë histori.”

Ata zbuluan se ndajnë një mori ngjashmërish, duke përfshirë dashurinë për muzikën. "Ne kemi të njëjtën karamele të preferuar - Chick-O-Stick," thotë Einerson. “Ne të dy patëm një fillim shumë të vështirë në kolegj dhe më pas përfunduam shumë mirë. Të dyve na pëlqen të bëjmë pica dhe kemi vite që punojmë për të përsosur brumin tonë.”

Gjatësia e quan Marta. "Por herë pas here, në një moment të afërt, ai do të më thërrasë mami," thotë ajo. "Dhe ndihet ende po aq mirë sa herën e parë." Jeta e saj ka ndryshuar, por “vetëm për mirë. Ndihem më i bazuar, më i qetë… Shumë gëzim.”/CNA.al Burimi: The Guardian

Lajmet e fundit nga