LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Temperatura të ulëta dhe reshje shiu/ Parashikimi i motit për ditën e sotme

18 Prill 2024, 07:10, Sociale CNA

Temperatura të ulëta dhe reshje shiu/ Parashikimi i motit për

Vendi ynë do të ketë kushte atmosferike të paqëndrueshme si rezultat qarkullimit ciklonar shoqëruar me vlera të ulëta të presionit atmosferik dhe masa ajrore të lagështa.

Moti do të jetë i vranët dhe me reshje të herëpasherëshme shiu me intensitet të ulët dhe lokalisht mesatar në formën e shtrëngatave që prej orëve të mesnatës.

Në zonën e Alpeve dhe relievet  malore mbi 1000 m parashikohen reshje dëbore me intensitet të ulët.

Era do të fryjë me drejtim nga kuadrati i perëndimit me shpejtësi mesatare 1-7 m/sek, ndërsa në male, lugina dhe përgjatë vijës bregdetare era fiton shpejtësi 8-10 m/sek, shoqëruar me valëzim në dete të forcës 2-4 ballë.

Temperaturat parashikohen:

në zonat malore 4 deri 11°C;

në zonat e ulëta 6 deri 18°C;

në zonat bregdetare 9 deri 18°C./ CNA

Lajmet e fundit nga