LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Rikthehen reshjet e shiut dhe dëborës/ Parashikimi i motit për sot dhe 4 ditët në vijim

15 Prill 2024, 07:06, Sociale CNA

Rikthehen reshjet e shiut dhe dëborës/ Parashikimi i motit për

Këtë javë, vendi ynë do të ndikohet nga kushte të paqëndrueshme atmosferike si rezultat i tërheqjes graduale të qarkullimit anticiklonar afrikan me masa ajrore të ngrohta e të thata dhe depërtimit të masave ajrore të lagështa dhe të ftohta veriore.

Në pjesën më të madhe të ditëve, presioni do të jetë i ulët dhe luhatjet e temperaturave do të jenë të theksuara, sidomos rëniet në vlerat maksimale.

Ditën e hënë moti do të jetë i kthjellët dhe vranësirat të larta e transparente kalimtare.

Ditën e martë moti fillimisht do të jetë i kthjellët, ndërsa pas orëve të mesditës kemi ndryshim total të situatës meteorologjike ku kemi zhvillim gradual të vranësirave. Vranësirat do të jenë mesatare deri të dendura shoqëruar me reshje shiu me intensitet të ulët deri mesatar në formë shtrëngatash.

Reshjet e shiut do të jenë prezente edhe gjatë ditës së mërkurë, të enjte dhe të premte në formën e rrebesheve të shpejta e stuhive me shkarkesa elektrike dhe breshër, të cilat në intervale të shkurtra kohore në veriperëndim të vendit dhe në zonat urbane kryesisht gjatë ditës së mërkurë shfaqen problematike. Megjithatë nuk do të mungojnë intervale të herëpashershme me diell.

Reshjet e dëborës do të rikthehen në Alpe dhe në relievet malore në veri-verilindje-juglindje të vendit me intensitet të ulët e lokalisht mesatar, në lartësitë mbi 700 m.

Gjatë ditës së mërkurë era do të jetë hera-herës intensive me drejtim veriperëndim-jugperëndim 2-9 m/s, ndërsa në male, lugina dhe përgjatë vijës bregdetare do të arrijë shpejtësi 12-18 m/s, shoqëruar me valëzimin në detet Adriatik dhe Jon të forcës 4-5 ballë.

Shërbimi Meteorologjik Ushtarak parashikon prezencë të mjegullës dhe mjegullinës në orët e para të mëngjesit, po ashtu edhe në momentin e reshjeve të shiut dhe të dëborës./ CNA

Rikthehen reshjet e shiut dhe dëborës/ Parashikimi i motit për

Lajmet e fundit nga