LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Si mund t'ju ndihmojë pirja e birrës për të humbur peshë?

22 Tetor 2022, 15:17, Shëndeti CNA

Si mund t'ju ndihmojë pirja e birrës për të humbur

Njerëzit mund të pinë alkool dhe të humbasin peshë, thonë shkencëtarët – nëse hanë ushqime me proteina të larta, si arrat.

Dihet se alkooli rrit oreksin.

Por proteinat kanë një efekt ngopës, kështu që njerëzit hanë më pak. Një studim zbuloi se pirësit që zgjodhën ato ushqime konsumuan më pak kalori në përgjithësi krahasuar me ata që hanin produkte yndyrore.

Në një studim, dy të tretat e pjesëmarrësve zgjodhën ushqime të pasura me proteina , por me pak karbohidrate dhe yndyra. Ata konsumonin mesatarisht 1749 kalori në ditë – duke përfshirë ato nga alkooli.

Kjo ishte 577 kalori më pak se sa nevojitej për të ruajtur peshën aktuale.

E treta tjetër zgjodhi ushqime të shijshme dhe me pak proteina, të tilla si roletë e salsiçeve, patatet e skuqura dhe biskotat dhe konsumoi mesatarisht 3051 kalori – 813 më shumë se ç’duhej.

Autori kryesor Dr Amanda Grech në Universitetin Australian të Sidneit tha:

"Ne donim të zbulonim nëse njerëzit zgjedhin më shumë ushqime të shijshme të pasura me proteina kur pinë alkool dhe nëse bëjnë, nëse efekti i tyre ngopës çon në më pak kalori në përgjithësi."

Alkooli është i dendur me energji. Por provat se ajo kontribuon në shtimin e peshës nuk janë përfundimtare. 

Studimi i fundit është i pari që merr parasysh përbërës të tjerë dietikë.

Gjetjet bazohen në 9,341 njerëz nga Anketa Kombëtare Australiane për të ushqyerit dhe aktivitetin fizik. 

Dr Grech shtoi:

"Kur konsumoni alkool dhe oreksi juaj është i ngritur, sigurohuni që të zgjidhni proteina më të shëndetshme pa yndyrë"./CNA.al

Lajmet e fundit nga