LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Vizita e parë në 27 vite në Shqipëri/ Presidenti gjerman mbërrin në Presidencë

1 Dhjetor 2022, 10:20, Politikë CNA

Vizita e parë në 27 vite në Shqipëri/ Presidenti gjerman

Presidenti gjerman, Frank-Walter Steinmeier, ka mbërritur ditën e sotme në Tiranë.

Kjo është hera e parë në 27 vite që ai viziton Shqipërinë dhe është pritur me një ceremoni shtetërore nga Presidenti i Shqipërisë, Bajram Begaj.

Ceremonia nisi në orën 10:00 dhe pritet që dy presidentët të kenë një konferencë të përbashkët rreth orës 10:55.

Kjo është hera e parë në 27 vite që një president gjerman viziton vendin tonë, çka është edhe një sinjal për mbështetjen që Gjermania do të vijojë për vendin tonë sa i përket integrimit në BE.

Gjithashtu ditën e sotme presidenti gjerman do t’i bashkohet Kuvendit, ku do të mbajë fjalën e tij përshëndetëse. Steinmeier do të qëndrojë në Shqipëri për dy ditë.

Vizita e Steinmeier vjen në kuadër të turit që ai po zhvillon në Ballkanin Perëndimor, ndërkohë që dy ditë më parë ai zhvilloi një vizitë në Maqedoninë e Veriut./CNA.al

Lajmet e fundit nga