LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

"Pendohet" Duma/ Kërkon bashkimin e demokratëve

30 Qershor 2022, 10:51, Politikë CNA
"Pendohet" Duma/ Kërkon bashkimin e demokratëve
Grida Duma

Deputetja e PD-së, Grida Duma, duket se është “penduar” që u rreshtua në krah të Lulzim Bashës dhe pakicës në PD.

Në një prononcim për media, Duma ka konfirmuar pjesëmarrjen në protestën e 7 korrikut dhe deklaroi se do të angazhohet për të thirrur sa më shumë njerëz që të marrin pjesë.

Duma e vlerësoi si diçka pozitive përfshirjen e deputetëve, por shtoi se do të ishte më mirë nëse do t'i kishin kërkuar mendim.

Ndër të tjera, ajo shprehu besimin se protesta do t'i bashkojë demokratët, ndërsa pjesa tjetër do të varet nga veprimet e hierarkisë.

“Kanë bërë shumë mirë që i kanë përfshirë deputetët kudo. E mira është përveç përfshirjes të kërkonin dhe mendime më tej sesa përfshirja.

Duhet të kuptojmë qartë që grupi parlamentar duhet të ketë prestigjin e të respektohet si i votuar nga demokratët dhe nga shqiptarët. Si të tillë nuk është vetëm çështje që të jemi në grupe pune, duhet patjetër të konsultohen të gjithë deputetët sa i takon strategjisë që do të ndiqet. Unë jam pro protestave. Besoj që protesta do t'i bashkojë demokratët pastaj se çfarë do të bëjë hierarkia lart është çështje më e madhe se kaq”, tha Duma.

E pyetur nëse do të zhvillojë takime për të parë si është strategjia, Duma dha përgjigje pozitive dhe shtoi se mban kontakte me kolegët në grupet e punës.

“Patjetër, strategjia është të ketë pjesëmarrje së pari. Unë nuk kam qenë në ato takime e grupe, por e di shumë mirë që kontakte me kolegët që janë në grupe do të mbajmë patjetër”, tha deputetja./CNA.al

Lajmet e fundit nga