LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

PD e vulës bashkon votat me socialistët/ 3 projektligjet që morën “dritën jeshile” në Kuvend

16 Mars 2023, 21:31, Politikë CNA
PD e vulës bashkon votat me socialistët/ 3 projektligjet që
Foto ilustruese

10 projekligje dhe projektvendime u miratuan mbrëmjen e sotme në senacën plenare të Kuvendit.

Ato morën “dritën jeshile” me shumicën e votave të mazhorancës, por kanë qenë vetëm tre projektligjet të cilat kanë bashkuar demokratët e grupit të vulës dhe socialistët.

Bëhet fjalë për projekligjet për ndryshimet e ligjit për rolin e Parlamentit në proceset integruese, për blegtarinë dhe për ndryshimet në Kodin Rrugor.

Konkretisht projekligji “Për disa shtesa dhe ndryshime në ligjin nr. 15/2015 “Për rolin e Kuvendit në procesin e integrimit të Republikës së Shqipërisë në Bashkimin Europian”” mori 109 vota pro.

Projektligji “Për bletarinë” mori 97 vota, ndërsa ai “Për disa ndryshime në ligjin nr.8378, datë 22.07.1998 “Kodi Rrugor i Republikës së Shqipërisë”” mori 101 vota.

Kujtojmë se kjo nuk është hera e parë që deputetët e Partisë Demokratike të vulës bashkojnë votat me mazhorancën dhe miratojnë projekligjet./ CNA.al

Lajmet e fundit nga