LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

PD çon "Aktivistin" në SPAK

24 Mars 2023, 14:30, Politikë CNA
PD çon "Aktivistin" në SPAK
Nënkryetari i PD-së, Oerd Bylykbashi

Partia Demokratike ka dërguar një kallëzim në SPAK kundrejt PS-së, për aplikacionin “Aktivisti”.

Nënkryetari i PD-së, Oerd Bylykbashi, ka bërë me dije se po dhunohen të drejtat e zgjedhësve, ndërsa ka kërkuar që SPAK-u të vërë para drejtësisë përgjegjësit.  

“Duhet të vihen para drejtësisë ata që po pengojnë të drejtat e zgjedhësve. Nuk mund të tërhiqet zvarrë një çështje e tillë. Një kontroll sistematik me një plan kriminal. Ne kërkojmë që nëpërmjet veprimit të SPAK-ut të ndalen dhe të vihen përpara përgjegjësisë të gjithë këta individë që po dhunojnë sot të drejtat e qytetarëve shqiptarë.

Mjafton të lexoni raportin e ODIHR-it, duhet të ndalet menjëherë. Ne kemi dorëzuar provat që kemi në dispozicion, pjesa tjetër mbetet barra e prokurorisë.

Punonjësit e administratës janë nën presion, shkelje flagrante për të drejtat e zgjedhësve. Kjo është detyra e SPAK-ut, për t’i vënë para drejtësisë. Do ta depozitojmë me postë që të mos ketë më alibi.”, është shprehur ndër të tjera Bylykbashi./ CNA.al

Lajmet e fundit nga