LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Kur flet Albana për injorancën, injoranca çohet nga varri”/ Balla tenton të nxitë debat në Kuvend

2 Shkurt 2023, 10:59, Politikë CNA

“Kur flet Albana për injorancën, injoranca çohet nga

Kryeministri Edi Rama është thirrur nga deputetët e PD-së, për të dhënë llogari sot për lidhjet me McGonigal.

Por, kreu i grupit parlamentar socialist, Taulant Balla, ka zgjedhur të merret me punët e brendshme të PD-së, duke nxitur debatin se kërkesa e Alibeajt ka qenë në rregull, ndërsa kërkesa e deputetëve të Berishës është bërë në shkelje të rregullores, prandaj nuk është caktuar në rendin e ditës së kësaj seance.

Balla i është kundërpërgjigjur me tone të ashpra deputetes së PD-së, Albana Vokshi.

“Deputetja që sapo foli nuk i la më vend imagjinatës së çdo qytetari që e ndjek për të kuptuar se çfarë qëllimi ka, tha që nuk bëhet seancë se jemi ne, kjo është tokë e xanun, këtu ka një problem mes vetit, se po të ishit ju shumë seriozë dhe të donit mocion me debat do lexonit rregulloren dhe do e sillnit në kohë siç e kanë bërë këto interpelancën, pra nëse interpelanca do kishte ardhur, dje nuk do ishte mbajtur.

Kur flet Albana për injorancën, injoranca çohet nga varri. Keni bërë një kërkesë për ndryshim të rendit të ditës, a mund ta votojmë këtë, do ta ftoja Kuvendin, meqë kemi përpara një kërkesë për ndryshim të rendit të ditës, hajde ta votojmë. E imponon rregullorja që nëse ka një kërkesë për interpelancë, bëhet e para në rendin e ditës. Pastaj të mblidhet konferenca për të shqyrtuar kërkesën tjetër, për mocion me debat, në rast se ju vini me parimin nuk bëhet seancë se nuk duam ne”, tha Balla./CNA.al

 

Lajmet e fundit nga