LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Këlliçi në kapitol dhe Washington DC/ Takime me kongresmenë dhe politikanë

17 Shtator 2022, 10:17, Politikë CNA

Këlliçi në kapitol dhe Washington DC/ Takime me

Deputeti i PD-së, Belind Këlliçi, i cili  ndodhet në një vizitë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës është takuar me Kongresmenë dhe përfaqësues të shquar të politikës amerikane, që e duan Shqipërinë dhe çmojnë partneritetin me Partinë Demokratike.

Me anë të një postimi në rrjete sociale, Këlliçi shkruan se është i nderuar nga nga mikpritja dhe dashamirësia e miqve tanë Amerikanë, të cilët kishin një vlerësim maksimal për Partinë Demokratike dhe rolin e saj në forcimin e partneritetit midis vendeve tona.

Postimi i Këlliçit:

Kënaqësi e privilegj të isha i ftuar në Capitol Hill në Uashington DC, ku pata mundësinë të takoj Kongresmenë dhe përfaqësues të shquar të politikës amerikane, që e duan Shqipërinë dhe çmojnë partneritetin me Partinë Demokratike.

U ndjeva i nderuar nga mikpritja dhe dashamirësia e miqve tanë Amerikanë, të cilët kishin një vlerësim maksimal për Partinë Demokratike dhe rolin e saj në forcimin e partneritetit midis vendeve tona.

I jam mirënjohës për kohën dhe vëmendjen e tyre Anëtarëve të Kongresit Amerikan:

Tim Walberg, Republikan - Miçigan

Robert Aderholt, Republikan - Alabama

Jeff Duncan, Republikan - Karolina e Jugut

John Moolenaar, Republikan - Miçigan

Louie Gohmert, Republikan - Teksas

Nicole Malliotakis, Republikane - Nju Jork

Gus Bilirakis, Republikan - Florida

Joe Ëilson, Republikan - Karolina e Jugut

Morgan Griffith, Republikan - Virxhinia

Mark Green, Republikan - Tenesi

Brian Fitzpatrick, Republikan - Pensilvani

Michael McCaul, Republikan - Teksas

Lucy McBath, Demokrate - Xhorxhia

Conor Lamb, Demokrat - Pensilvani

si dhe ish Kongresmenëve Lincoln Davis, demokrat i Tenesi dhe Patrick Murphy, demokrat Pensilvani, ish zv. Sekretar i Ushtrisë Amerikane dhe veterani i parë i luftës në Irak, i zgjedhur si Anëtar i Kongresit.

Në takime të veçanta me secilin nga miqtë e Shqipërisë, ndamë shqetësimin për gjendjen e demokracisë tek ne, për rritjen e autokracisë, arbitraritetit të qeverisë dhe përkeqësimin e standardeve të lirisë dhe të drejtave të njeriut. Korrupsioni në Shqipëri është i papranueshëm dhe një çështje që duhet marrë shumë seriozisht.

I sigurova miqtë tanë se Partia Demokratike është e angazhuar në betejë për ruajtjen e demokracisë dhe vlerave të lirisë, si aseti më i madh publik në një vend me orientim e vokacion pro-Perëndimor dhe se Partia Demokratike ka qenë në 32 vitet e fundit dhe do mbetet edhe në 100 vitet e ardhshme promotor kryesor i miqësisë dhe bashkëpunimit të Shqipërisë me SHBA.

Patëm dakordësinë se qëndrimet e vërteta dhe transparente të miqve dhe partnerëve amerikanë dhe europianë do ta ndihmojnë Shqipërinë për daljen nga udhëkryqi.

Kapja e drejtësisë nga qeveria përmes një reforme të njëanshme dhe me axhendë, nuk i shërben qytetarëve dhe interesit publik. Qëndrimet e sponsorizuara pro-qeveritare të disa zyrtarëve nuk ndihmojnë, përkundrazi thellojnë krizën. Në këto kushte, mora mbështetjen e miqve tanë se një opozitë e fortë, e pakapur dhe që lufton çdo ditë kundër korrupsionit dhe kapjes së shtetit, është rruga më e mirë për t'i shërbyer vendit dhe marrëdhënieve jetike që kemi me partnerin e çmuar e strategjik, siç janë Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Po ashtu, mora garancinë se vëmendja ndaj zhvillimeve në Shqipëri, do të rritet nga ana e tyre, si dhe përpjekjet për të parë realitetin në sy, ashtu siç është, të padeformuar nga asnjë faktor i ndryshëm./CNA.al

Lajmet e fundit nga