LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Ukraina u shpall fituese/ Zbulohet se ku do të mbahet "Eurovizion 2023"

25 Korrik 2022, 14:49, Lifestyle CNA

Ukraina u shpall fituese/ Zbulohet se ku do të mbahet "Eurovizion

Pas shumë spekulimesh dhe komentesh, është vendosur që "Eurovision 2023" të mbahet në Mbretërinë e Bashkuar.

Edhe pse sipas rregullave ky eveniment do të duhej të mbahej në Ukrainë pasi ishte ajo, e cila fitoi çmimin e parë këtë vit por, për shkak të pushtimit rus në Ukrainë organizatorët kanë vendosur që festivali të mbahet në Mbretërinë  e Bashkuar, e cila u rendit në vendin e dytë.

Ende nuk dihet se në cilin qytet do të mbahet "Eurovisioni", por Glasgow dhe Manchester kanë shprehur interesim. Siç dihet tashmë qytetet që do të mirëpresin këtë eveniment duhet të plotësojnë disa kritere ku më kryesore është të kenë infrastrukturën e duhur për t’u mbajtur "Eurovisioni"./CNA.al

Lajmet e fundit nga