LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Bennu, asteroidi 4.5 miliardë-vjeçar me shumë sekrete, një nga më të rrezikshmit në sistemin diellor

28 Nëntor 2023, 14:41, Kuriozitete CNA
Bennu, asteroidi 4.5 miliardë-vjeçar me shumë sekrete, një
Asteroidi Bennu

Shkencëtarët në Muzeun e Historisë Natyrore në Londër kanë testuar mostra të vogla të asteroidit 4.5 miliardë-vjeçar Bennu, i cili mund të përmbajë të dhëna rreth formimit të planetit tonë dhe pjesës tjetër të sistemit diellor.

Profesoresha Sarah Russell nga Muzeu i Historisë Natyrore tha se studiuesit besojnë se Bennu e ka origjinën nga periudha e hershme e formimit të sistemit diellor, raporton "Sky News".

Ajo gjithashtu vuri në dukje se asteroidi përmban minerale të ngjashme me argjilën që mban ujë, e cila mund të tregojë se si Toka u bë një planet me ujë të përshtatshëm për jetë.

“Është e mundur që asteroidët si Bennu të sigurojnë lëndë ushqyese po aq të nevojshme për mirëmbajtjen dhe zhvillimin e jetës në Tokë”, tha Russell.

Muzeu i Historisë Natyrore thotë se Bennu është një "masë e paprekur nga fillimi i sistemit diellor" që jep të dhëna për origjinën e Tokës, por shton se asteroidi ka potencialin të dëmtojë planetin tonë dhe konsiderohet asteroidi më i rrezikshëm në sistemin diellor./CNA

 

 

Lajmet e fundit nga