LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Operacion antidrogë me SPAK-un/ Guardia di Finanza: Sekuestruam mbi 120 kg kokainë, 15 kg heroinë dhe miliona euro

26 Janar 2023, 14:53, Kronika CNA
Operacion antidrogë me SPAK-un/ Guardia di Finanza: Sekuestruam mbi 120 kg
Foto ilustruese

Që nga orët e para të mëngjesit të sotëm, Shërbimi Qendror i Hetimit të Krimit të Organizuar dhe Njësia e Policisë Ekonomiko-Financiare të Brescias e Guardia di Finanza, me mbështetjen e departamenteve të tjera të Fiamme Gialle dhe ndihmën e njësive të qenve të specializuar në kërkimin e drogës, janë kryer 43 masa paraprake personale në territorin kombëtar dhe jashtë vendit të lëshuara njëkohësisht nga Autoritetet Gjyqësore Italiane dhe Shqiptare si rezultat i hetimeve të policisë gjyqësore të kryera në kuadër të Grupit të Përbashkët Hetimor (KSHS) të nënshkruar ndërmjet Prokurorisë Publike Bergamo dhe Autoriteti Gjyqësor Shqiptar (SPAK), për të shtypur trafikun e gjerë të kokainës, heroinës, marihuanës dhe hashashit në Europë.

Në të njëjtën kohë, janë duke u zhvilluar edhe veprimet e kërkimit dhe sekuestrimit, gjithashtu me synim sekuestrimin parandalues ??të pasurive dhe burimeve financiare deri në shumën prej 4,068,340,00 euro, me urdhër të GIP të Gjykatës së Zakonshme të Bergamos. Ky është epilogu i një hetimi të zhvilluar bashkërisht nga Prokuroria Publike e Bergamos dhe Autoriteti Gjyqësor Shqiptar, i cili ka çuar tashmë, në të njëjtin aktivitet hetimor, në arrestimin në flagrancë të 62 personave, në ekzekutimin e 14 masave të tjera paraprake personale, heqjen e pasurive dhe burimeve financiare për rreth 1 milion euro (në Itali), si dhe sekuestrimin e sasive shumë të mëdha droge.

Veprimtaria hetimore ishte rezultat i bashkëpunimit efektiv të krijuar midis autoriteteve gjyqësore të Bergamos dhe Tiranës, nën kujdesin e Eurojust dhe me mbështetjen e Europol, Shërbimi i Bashkëpunimit Policor Ndërkombëtar - Zyra e Ekspertit të Sigurisë në Tiranë, të projektit të Komisionit Europian. "Kundër krimit të rëndë në Ballkanin Perëndimor - Instrumenti i Asistencës së Para-Aderimit" për vendet e Ballkanit dhe i Drejtorisë Qendrore të Shërbimeve Kundër Drogës - ka lejuar, me operacionin e sotëm, të çmontojë një trafik të madh droge dhe të nxjerrë përgjegjësit para drejtësisë.

Në veçanti, hetimet komplekse të policisë gjyqësore të kryera nga GICO e Brescia Guardia di Finanza dhe nga policia shqiptare, gjithashtu nëpërmjet veprimtarive të njëkohshme hetimore, kanë lejuar në përgjithësi të vijojnë:

-ekzekutimi, në total, i 119 masave të sigurimit personal, duke përfshirë arrestime në flagrancë, arrestime me vonesë dhe urdhra paraburgimi (disa do të ekzekutohen në Shqipëri);

-sekuestrimi i mbi 120 kilogramëve kokainë të importuar holandeze dhe mbi 15 kilogramë heroinë të pastër, të rafinuar për t'u shpërndarë më pas te klientët, veçanërisht heroinë, në dy laboratorë, objekt sekuestroje, të vendosura në provincat e Kremones dhe Milanos;

-për sekuestrimin e më shumë se 129 kilogramëve marihuanë dhe 92 kilogramë hashash. Me referencë specifike për marijuanën, farat përkatëse u importuan në Itali për kultivim lokal në dy sera (gjithashtu të sekuestruara) të krijuara brenda fermave të vendosura përkatësisht në provincat Mantua dhe Modena;

-për sekuestrimin parandalues ??të aseteve dhe burimeve financiare në shumën totale prej 5,068,340,00 eurosh.

Duhet theksuar se masat gjyqësore në fjalë janë dhënë në bazë të elementeve provuese të fituara në fazën e hetimeve paraprake, prandaj, në pritje të vendimit të formës së prerë, prezumimi i pafajësisë ekziston./ CNA.al

 

Lajmet e fundit nga