LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Gjykata e Janinës vendos pro ekstradimit në Shqipëri të Laert Haxhisë

18 Tetor 2023, 14:48, Kronika CNA

Gjykata e Janinës vendos pro ekstradimit në Shqipëri të

Gjykata e Shkallës së Dytë, Apeli i Janinës, ka marrë vendimin për ekstradimin e Laert Haxhisë drejt vendit tonë. Raportohet se shkalla e dytë e gjyqësorit helen i është shprehur pozitivisht kërkesës së Shqipërisë. 

I riu lushnjar është dënuar me 18 vite nga Gjykata e Lartë teksa vijon procesi në GJKKO për “Masakrën e Lushnjës” që e përfshin Haxhinë në ngjarje.

Ndërkohë ai është shpallur në kërkim së fundmi edhe nga Prokuroria e Elbasanit, gjatë operacionit “Never Forget” pas dëshmisë së Artan Tafanit.

Ky i fundit bashkëpunëtor i drejtësisë, nga dëshmitë e të cilit u zbardhën 6 vrasje dhe 5 atentate. 

Gjatë këtij aksioni, policia arrestoi 12 persona dhe shpalli në kërkim 4 të tjerë, si të dyshuar për 6 vrasje, 3 përpjekje për vrasje, 5 shpërthime të pronave me dinamit, 2 grabitje me dhunë, si dhe zbardhje e dy vrasjeve të kryera në Greqi.

Vrasjet me paramendim dhe për gjakmarrje, si dhe krime të tjera janë kryer në Korçë, Elbasan, Peqin, Lushnjë, Tepelenë, Durrës dhe Tiranë në vitet 2021-'22./CNA

 

 

Lajmet e fundit nga