LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Tri herë radhazi/ Mitsotakis rrit sërish pagën minimale, mbi dyfishin e asaj shqiptare

17 Mars 2023, 10:43, Kosova & Bota CNA
Tri herë radhazi/ Mitsotakis rrit sërish pagën minimale, mbi
Foto ilustruese

Kryeministri Kyriakos Mitsotakis ka zhvilluar një mbledhje me qeverinë ku është diskutuar për rritjen e pagës minimale. Mitsotakis ka bërë me dije se nga 1 prilli paga minimale do të jetë deri në 780 euro.

“Kjo rritje e re nuk e zgjidh problemin, por ofron një lehtësim dhe kryesisht deklaron synimin tonë për të përmirësuar pagat, si në sektorin publik ashtu edhe në atë privat”, ka thënë Mitsotakis.

Sot qeveria po procedon me rritjen e tretë radhazi të pagës minimale, me 9.4%.

Pra, nga 1 prilli do të arrijë në 780 euro nga 650 euro, më kujtohet, që ishte në 2019. Që do të thotë se që nga ajo kohë pothuajse tri paga shtesë janë shtuar në vit në të ardhurat e afërsisht 600,000 punëtorëve.

Rritja e re padyshim që do të marrë me vete përfitimet e papunësisë dhe të gjitha përfitimet që lidhen me pagën minimale. Për të gjitha këto në detaje ministri do të flasë së shpejti.

E di, ne e dimë që në vendin tonë pagat janë ende të ulëta dhe nga inflacioni i importuar. Është diçka që e dëgjoj gjatë gjithë kohës, sidomos nga të rinjtë që kanë vështirësi për t'ia dalë mbanë.

Kjo rritje e re padyshim nuk e zgjidh problemin. Sigurisht, megjithatë, ofron një lehtësim dhe kryesisht deklaron synimin tonë për të përmirësuar pagat, si në sektorin publik ashtu edhe në atë privat.

Dua të theksoj se shuma përfundimtare që është rënë dakord është në kufirin e sipërm të mundësive tona. Megjithatë, është brenda mundësive të bizneseve që, dua të kujtoj, u mbështetën kaq shumë nga qeveria greke gjatë pandemisë”, ka thënë ndër të tjera Mitsotakis.

Kujtojmë se një javë ministrja Delina Ibrahimi bëri me dije pas mbledhjes së qeverisë se është miratuar VKM për rritjen e pagës minimale me 40 mijë lekë të rinj. Kështu duke u krahasuar me shtetin fqinj, paga minimale në Greqi është mbi dyfishin e asaj në Shqipëri./ CNA.al

Lajmet e fundit nga