LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Takimi i dy liderëve/ Udhëheqësi i Koresë së Veriut-Putin: Dua ta bëj të qartë, do jemi gjithmonë pranë Rusisë

13 Shtator 2023, 08:47, Kosova & Bota CNA
Takimi i dy liderëve/ Udhëheqësi i Koresë së
Vladimir Putin dhe Kim Jong Un

Presidenti i Rusisë Vladimir Putin dhe udhëheqësi i Koresë së Veriut, Kim Jong Un janë takuar këtë të mërkurë  në Kozmodromin Vostochny, vendin e lëshimit të raketave hapësinore në provincën Amur, në Lindjen e Largët të Rusisë.

“Jam shumë i lumtur që ju shoh dhe ju mirëpres sërish në Rusi. Këtë herë, siç ramë dakord, në Kozmodromin Vostochny, "tha Putin ndërsa ishte ulur përkrah Kimit. "Sigurisht, ne duhet të flasim për çështjet e bashkëpunimit ekonomik, çështjet humanitare dhe situatën në rajon. Kemi shumë çështje për të diskutuar."

Kim falënderoi Putinin për ftesën e tij në vend dhe tha se të dy vendet kanë "shumë çështje" për të cilat mund të bashkëpunojnë.

"Siç thatë, axhenda midis vendeve tona, duke përfshirë çështjet politike, ekonomike dhe kulturore; dhe ka shumë çështje që të dy vendet tona duhet të bashkëpunojnë dhe që ne të marrim ndihmë në luftën tonë të pavarësisë si popull. Në këtë situatë, besoj se ky moment do të shërbejë për të ngritur marrëdhëniet tona dypalëshe në hapin tjetër, në një nivel të ri", tha Kim.

Udhëheqësi i Koresë së Veriut shprehu se ishte i lumtur që takimi i tyre po zhvillohej në Kozmodromin Vostochny.

Kim vlerësoi gjithashtu Rusinë që "u ngrit kundër forcave hegjemoniste" për të mbrojtur sovranitetin dhe sigurinë e saj, një referencë e mbuluar për SHBA-në dhe Perëndimin, dhe tha se ai ka shprehur "mbështetje të plotë dhe të pakushtëzuar për gjithçka që Rusia bën në kundërpërgjigje."

“Dhe se në vijën e parë të anti-imperializmit dhe pavarësisë, unë do të qëndroj gjithmonë me Rusinë, po e shfrytëzoj këtë mundësi për ta bërë të qartë”, tha udhëheqësi i Koresë së Veriut.

Përpara takimit, zyrtarët amerikanë paralajmëruan se një marrëveshje e mundshme armësh mund të bëjë që Pheniani të sigurojë armë për Moskën për t'i përdorur në luftën kundër Ukrainës.

Ndërtimi i qendrës hapësinore filloi në vitin 2012, me fazën e parë të përfunduar në vitin 2016, sipas medias shtetërore ruse TASS.

Ai përfshinte një kompleks lëshimi për anijet kozmike Soyuz-2, raportoi TASS. Programi Soyuz i Rusisë është një nga programet më të gjata operacionale të anijeve kozmike njerëzore në histori.

Anijet kozmike Soyuz u krijuan nga Bashkimi Sovjetik në vitin 1960 dhe janë ende në përdorim sot.

Muajin e kaluar, Rusia lëshoi ??me sukses Luna 25 , zbarkuesin e parë hënor të vendit në 47 vjet, në një raketë Soyuz-2 Fregat nga Kozmodromi Vostochny.

Faza e dytë e ndërtimit në qendrën hapësinore do të përfshijë platforma lëshimi për automjetet Angara, raketat hapësinore të gjeneratës së ardhshme të Rusisë, raportoi TASS./ CNA

Lajmet e fundit nga