LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Stoltenberg zbulon skenarin për Ukrainën/ Kur mund të përfundojë lufta

5 Gusht 2022, 21:11, Kosova & Bota CNA
Stoltenberg zbulon skenarin për Ukrainën/ Kur mund të
Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg

Anëtarët e NATO-s po punojnë ngushtë me sektorin e mbrojtjes për të siguruar që Ukraina të marrë më shumë furnizime me armë dhe pajisje dhe të jetë gati për një luftë të zgjatur me Rusinë, tha Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg.

“Ne ofrojmë shumë mbështetje, por duhet të bëjmë edhe më shumë dhe të përgatitemi për një afat të gjatë”, tha Stoltenberg në një intervistë për Reuters.

“Prandaj, ne jemi gjithashtu tani në kontakt të ngushtë dhe punojmë ngushtë me industrinë e mbrojtjes për të prodhuar më shumë dhe për të furnizuar më shumë lloje të ndryshme municionesh dhe armësh për të forcuar kapacitetin mbrojtës,” tha ai.

Në muajt e fundit, Shtetet e Bashkuara dhe vendet e tjera perëndimore kanë filluar të furnizojnë Ukrainën me sisteme më të avancuara të armëve konvencionale, duke përfshirë sistemet e raketave të artilerisë me lëvizshmëri të lartë (HIMARS) që janë më të sakta dhe kanë një rreze më të gjatë.

“Rusia nuk duhet të fitojë”

Më vete, në një fjalim para aktivistëve të Partisë Laburiste Norvegjeze të enjten, Stoltenberg tha se pushtimi rus i Ukrainës ka çuar në momentin më të rrezikshëm për Evropën që nga fundi i Luftës së Dytë Botërore dhe se Rusia nuk duhet të fitojë.

Ai gjithashtu akuzoi presidentin rus Vladimir Putin për retorikë “të pamatur dhe të rrezikshme” në lidhje me përdorimin e mundshëm të armëve bërthamore.

Stoltenberg përsëriti qëndrimin e tij se lufta ka të ngjarë të përfundojë vetëm pas negociatave.

“Ne e dimë se shumica e luftërave përfundojnë në tryezën e bisedimeve. Ne gjithashtu e dimë se rezultati i këtyre negociatave do të varet tërësisht nga forca në fushën e betejës”, tha Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s për Reuters.

“Nuk më takon mua t’i them Ukrainës se cilat duhet të jenë kushtet e sakta. Më takon mua dhe NATO-s ta mbështesim dhe forcojmë për të maksimizuar mundësinë e arritjes së një zgjidhjeje të pranueshme”, shtoi ai./CNA.al

Lajmet e fundit nga