LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Shkatërrimi i digës/ OKB: Mijëra njerëz në rrezik në Ukrainën jugore

7 Qershor 2023, 09:18, Kosova & Bota CNA

Shkatërrimi i digës/ OKB: Mijëra njerëz në rrezik

Shkatërrimi i digës në Nova Kakhovka, në rajonin Kherson të pushtuar nga Rusia, do të ketë "pasoja të rënda dhe të gjera", tha zyrtari përgjegjës për ndihmën humanitare në OKB.

Martin Griffiths paralajmëroi një mbledhje urgjente të Këshillit të Sigurimit të OKB-së pasi pasojat e katastrofës do të bëhen të qarta në ditët në vijim.

Ai i tha trupit se mijëra njerëz në Ukrainën jugore po përballen me "humbjen e shtëpive, ushqimit, ujit të sigurt dhe mjeteve të jetesës" në të dyja anët e vijës së frontit, shkruan "BBC". 

“Dëmi i shkaktuar nga shkatërrimi i digës do të thotë se jeta do të bëhet jashtëzakonisht e vështirë për ata që vuajnë nga konflikti", ka thënë zyrtari i OKB-së./ CNA.al

Lajmet e fundit nga