LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Protestat në Kinë/ Shtohen forcat e policisë

28 Nëntor 2022, 18:37, Kosova & Bota CNA
Protestat në Kinë/ Shtohen forcat e policisë
Foto ilustruese

Protestat kundër kufizimeve të Covid që shpërthyen gjatë fundjavës duket se kanë rënë, pasi një prani e madhe e policisë shihet në qytetet kineze.Barriera të mëdha janë ngritur përgjatë rrugës kryesore në Shangai dhe policia ka bërë disa arrestime.

Ata kanë ndaluar njerëzit të fotografojnë protestat dhe të fshijnë fotot në pajisjet e tyre.Protestat mbarëkombëtare u rritën pas një zjarri në një bllok të lartë në Urumqi, në Kinën perëndimore, ku mbetën të vrarë 10 persona.

Besohet se banorët nuk mund t'i shpëtonin zjarrit për shkak të kufizimeve të Covid, por autoritetet lokale e kanë kundërshtuar këtë.

Protestat në Kinë/ Shtohen forcat e policisë

Një gazetar i BBC-së u arrestua teksa mbulonte një protestë në Shangai të dielën. Ed Laërence u rrah dhe u shkelmua nga policia gjatë arrestimit të tij dhe u mbajt për disa orë përpara se të lirohej.

Sekretari i Jashtëm i Mbretërisë së Bashkuar, James Cleverly, shkroi në Tëitter se arrestimi ishte "thellësisht shqetësues".

Kina mbetet e vetmja ekonomi e madhe me një politikë të rreptë të zero-Covid, me autoritetet lokale që shtypin edhe shpërthimet e vogla me testime masive, karantina dhe bllokime të menjëhershme. Shumë imazhe të protestave kundër bllokimit kanë dalë nga Shangai dhe kryeqyteti Pekin, si dhe zona të tjera të mëdha urbane si Chengdu dhe Wuhan.

Protestat në Kinë/ Shtohen forcat e policisë

Censura është tejkaluar në platformat e mediave sociale kineze që nga protestat e fundjavës, për të ndaluar njerëzit t'i shohin dhe diskutojnë ato.

Dhjetëra miliona postime janë filtruar nga rezultatet e kërkimit, ndërsa mediat po mbyllin mbulimin e tyre për Covid në favor të tregimeve optimiste rreth Kupës së Botës dhe arritjeve të Kinës në hapësirë./ CNA.al

Lajmet e fundit nga