LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Nesër raundi i dytë i Presidencialeve/ Mali i Zi në heshtje zgjedhore

1 Prill 2023, 09:04, Kosova & Bota CNA
Nesër raundi i dytë i Presidencialeve/ Mali i Zi në heshtje
Millo Gjukanoviç dhe Jakov Milatoviç

Mali i Zi ndodhet në prag të raundit të dytë të zgjedhjeve presidenciale, që do të mbahen nesër. Kështu, në Mal të Zi ka nisur ë nga mesnata heshtja zgjedhore.

Ajo është është në fuqi deri në mbylljen e qendrave të votimit, të dielën në orën 20:00.

Sipas Kodit Zgjedhor, gjatë kësaj kohe politikës i ndalohet të prezantojë kandidatë, të bëjë fushatë, apo të flasë për rezultatet e votimit dhe të sondazheve që ndikojnë opinionin publik.

Kujtojmë se në garën presidenciale janë Millo Gjukanoviç, kandidati i Partisë Demokratike të Socialistëve të Malit të Zi dhe Jakov Millatoviç, kandidati i Lëvizjes Evropa tani.

Sipas të dhënave, të drejtë vote në këto zgjedhje kanë 542.145 qytetarë. Mandati i presidentit të ri zgjat për 5 vite./ CNA.al

Lajmet e fundit nga