LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Takimi i përbashkët në Ohër/ Kurti dhe Vuçiç përballë njëri-tjetrit  

18 Mars 2023, 15:55, Kosova & Bota CNA

Takimi i përbashkët në Ohër/ Kurti dhe Vuçiç

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, dhe presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, nisën takimin e përbashkët, me ndërmjetësimin e zyrtarëve evropianë, në Ohër të Maqedonisë së Veriut.

Paraprakisht, ata takuan ndaras shefin e politikës së jashtme të BE-së, Josep Borrell, dhe të dërguarin e BE-së për bisedimet Kosovë-Serbi, Mirosllav Lajçak.

Në agjendë janë diskutimet për zbatimin e propozimit të BE-së për normalizimin e marrëdhënieve Kosovë-Serbi.

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, dhe presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, po diskutojnë në Ohër për zbatimin e një propozimi të Bashkimit Evropian për normalizimin e marrëdhënieve.

Ky propozim nuk parasheh njohje të ndërsjellë mes Kosovës dhe Serbisë, por pranim të dokumenteve dhe simboleve shtetërore të njëra-tjetrës.

Kurti ka thënë më herët se është optimist për takimin e sotëm, por se nuk varet gjithçka prej tij.

Vuçiq ka thënë se nuk planifikon të nënshkruajë asgjë në Ohër.

Analistët politikë thonë se nëse Kosova dhe Serbia nuk e nënshkruajnë aneksin e zbatimit të propozimit, ato nuk do të mund të bëjnë asnjë hap drejt normalizimit të marrëdhënieve./CNA.al

 

 

 

Lajmet e fundit nga