LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Akuzohet për krime lufte/ Gjykata e Hagës lëshon urdhër-arrestin për Vladimir Putin

17 Mars 2023, 16:42, Kosova & Bota CNA

Akuzohet për krime lufte/ Gjykata e Hagës lëshon

Gjykata Hagës (ICC) lëshoi një urdhër arresti ndaj presidentit rus, Vladimir Putin duke e akuzuar atë si përgjegjës për krimet e luftës të kryera në Ukrainë sipas Reuters.

Moska ka mohuar vazhdimisht akuzat se forcat e saj kanë kryer mizori gjatë pushtimit të saj njëvjeçar të fqinjit të saj.

Në urdhër-arrestin e saj të parë për Ukrainën, ICC bëri thirrje për arrestimin e Putinit me dyshimin për dëbim të paligjshëm të fëmijëve dhe transferim të paligjshëm të njerëzve nga territori i Ukrainës në Federatën Ruse.

Prokurori i ICC-së, Karim Khan, hapi një hetim mbi krimet e mundshme të luftës, krimet kundër njerëzimit dhe gjenocidin në Ukrainë një vit më parë. Ai theksoi gjatë katër udhëtimeve në Ukrainë se po shqyrtonte krimet e supozuara kundër fëmijëve dhe shënjestrimin e infrastrukturës civile./CNA

Lajmet e fundit nga