LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Kartelet e drogës komunikonin përmes “Sky” – Abazoviç: Ka edhe njerëz nga Kosova

15 Nëntor 2023, 10:45, Kosova & Bota CNA

 

Kartelet e drogës komunikonin përmes “Sky” –
Dritan Abazoviç, ish-kryeministër i Malit të Zi

Ish-kryeministri i Malit të Zi, Dritan Abazoviç, ka hedhur akuza se shumë qytetarë të Kosovës janë zbuluar në aplikacionin “Sky” teksa komunikonin me kriminelë të narkokartelëve. Në një intervistë për mediat e Kosovës, ai ka thënë se falë zbërthimit të mesazheve të këtij aplikacioni mund të zbulohen një sërë çështjesh.

Nuk e di me numra, por ka edhe shumë njerëz nga Kosova që janë pjesë e këtij rrjeti. Ka njerëz nga Kosova që janë të lidhur edhe me kontrabandën me cigare, por s’mund të flas se nga cila sferë janë ata. Unë kam qenë i gatshëm t’i ndihmoj Kosovës lidhur me këtë gjë, por kjo çështje nuk është qel, ndoshta ata i kanë investigimet e veta”, – tha Abazoviç.

Ai shton se rrjeti ‘Sky’ e ka ndihmuar qeverinë e Malit të Zi, të arrijë te shumë persona me rekorde kriminale.

Kena marrë mbi 600 mijë mesazhe vetëm në një landë dhe për këtë ka punë Prokuroria 5 vjet. Jam kryeministri i vetëm që kam kërkuar ndihmë nga Europoli, janë habitur se si unë kam kërkuar ndihmë nga ta, ata s’kanë pasur besim në institucionet e Malit të Zi”, – tha ish-kryeministri malazez.

Abazoviç drejtoi për një vit e gjysmë qeverinë e Malit të Zi, ndërsa ka thënë se pas largimit nga posti i lartë ka festuar për gjithë arritjet e kohës që ka qeverisur vendin./CNA

 

Lajmet e fundit nga