LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Inflacioni arrin rekord/ Në 19 vende të BE-së arrin shifrën 10%

30 Shtator 2022, 12:34, Ekonomi CNA

Inflacioni arrin rekord/ Në 19 vende të BE-së arrin shifrën

Inflacioni në vendet europiane që përdorin monedhën euro është thyer në dyshifrorë ndërsa çmimet për energjinë elektrike dhe gazin natyror rriten , duke sinjalizuar një recesion dimëror të afërt për një nga ekonomitë kryesore të globit pasi çmimet më të larta minojnë fuqinë shpenzuese të konsumatorëve. .

Çmimet e konsumit në 19 vendet e eurozonës u rritën një rekord prej 10% në shtator nga një vit më parë, nga 9.1% vjetore në gusht, njoftoi të premten agjencia e statistikave të BE-së Eurostat. Vetëm një vit më parë inflacioni ishte 3.4%.

Rritjet e çmimeve janë në nivelin më të lartë që nga fillimi i mbajtjes së rekordeve për euron në 1997.

Çmimet e energjisë ishin fajtori kryesor, duke u rritur me 40.8% krahasuar me një vit më parë. Ushqimi, alkooli dhe duhani u rritën me 11.8%.

Inflacioni është nxitur nga shkurtimet e vazhdueshme në furnizimet me gaz natyror nga Rusia dhe nga pengesat në furnizimin me lëndë të para dhe pjesë, ndërsa ekonomia globale rikthehet nga pandemia COVID-19. Uljet ruse kanë çuar çmimet e gazit në rritje deri në pikën ku bizneset me energji intensive si plehrat dhe çeliku thonë se nuk mund të bëjnë më disa produkte me fitim.

Ndërkohë, çmimet e larta për faturat e shërbimeve, ushqimet dhe karburantet po i lënë konsumatorët me më pak para për të shpenzuar për gjëra të tjera. Kjo është arsyeja kryesore që ekonomistët parashikojnë një recesion, apo një rënie serioze dhe afatgjatë të aktivitetit ekonomik, për fundin e këtij viti dhe muajt e parë të vitit të ardhshëm. Suedezët nuk e dinë nëse tubacioni prish kabllon e dëmtuar të energjisë.

Rusia do të aneksojë më shumë Ukrainë të premten në Kremlin
Banka Qendrore Europiane po rrit normat e interesit për të luftuar inflacionin duke i mbajtur çmimet më të larta që të mos futen në pritjet e njerëzve për pagat dhe çmimet, por nuk mundet në vetvete të ulë çmimet e energjisë.

Zyrtarët europianë thonë se shkurtimet e gazit të gazsjellësit nga eksportuesi shtetëror rus Gazprom janë shantazh energjie që synon presionin dhe ndarjen e qeverive europiane lidhur me sanksionet perëndimore kundër Rusisë dhe mbështetjen e tyre për Ukrainën, duke përfshirë dërgesat e armëve.

Çmimet më të larta të gazit ushqehen me fatura më të larta për ngrohje dhe kosto më të larta të energjisë elektrike, sepse gazi natyror përdoret për të prodhuar energji, për të ngrohur shtëpitë dhe për të drejtuar fabrikat.

Çmimet në Gjermani, ekonomia më e madhe e vetme e eurozonës, u rritën me 10.9%, duke shënuar dyshifrore për herë të parë në dekada. Gjermania planifikon të shpenzojë deri në 200 miliardë euro (195 miliardë dollarë) për të ndihmuar konsumatorët dhe bizneset të përballen me rritjen e faturave të gazit.

Kancelari Olaf Scholz tha të enjten se qeveria po riaktivizonte një fond stabilizues ekonomik të përdorur më parë gjatë krizës financiare globale dhe pandemisë së koronavirusit.

Blerësit në një treg javor në natyrë në Këln, Gjermani, thanë se çmimet më të larta të ushqimit dhe faturat e shërbimeve ishin në mendjen e tyre.

“Tashmë jam duke kërkuar shumë më tepër për oferta speciale”, tha Myriam Maierhofer, një trajner dhe trajner 64-vjeçar për zhvillimin e stafit. “Nuk i hedh kaq shpejt, ndaj jam bërë më ekonomike me ushqimin. Dhe sot në mëngjes refuzova ngrohjen e dhomave përsëri”.

Christian Schrader, 35 vjeç, është më pak i shqetësuar për çmimet e ushqimeve, por tha se "ju filloni të mendoni se cilat dhoma duhet të ngrohen në banesë dhe përpiquni t'u shpjegoni fëmijëve se ne luajmë vetëm në një dhomë".

Një shqetësim më i madh ishte "dimensioni social", tha ai. “Inflacioni ka qenë shpesh një shtytës për ndarje sociale, për tendenca ekstreme, për populizëm. Ky dimension më shqetëson më shumë.”/CNA.al Burimi: AP

Lajmet e fundit nga