LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

8 mld lekë për energjinë/ KESH kërkon para për importet, transferohen nga buxheti

25 Shtator 2022, 19:04, Ekonomi CNA
8 mld lekë për energjinë/ KESH kërkon para për
Foto ilustruese

Qeveria ka transferuar 8 mld lekë për Korporatën Energjitike.

Fondi do të dedikohet për sektorin e energjisë, dhe shkon njëherazi me vendimin për rritjes së çmimit të rrymës te abonentët familjarë që shpenzojnë mbi 800 KW.

Shuma është pjesë e transhit të dytë nga fondi i miratuar për këtë qëllim në buxhetin e shtetit, për Korporatën elektroenergjetike Shqiptare.

Qëllimi i kësaj transferte në prag të dimrit është të mbulojë me likuiditet KESH-in për operacionet e tij në blerjen e energjisë në treg të huaj apo nevoja operacionale.

Kjo shumë është pjesë e buxhetit prej 28 miliardë lekë në total, 20 prej të cilave për subvencione./euronews

Lajmet e fundit nga