LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Homazhet për Mbretëreshën Elizabeth/ Turqia do të transportojë 13 tonë lule

16 Shtator 2022, 09:37, Kosova & Bota CNA

13 tonë lule do të transportojë kompania ajrore “Turkish Airlines”, të cilat do të përdoren në homazhe për mbretëreshën e ndjerë, Elizabeth II.

“Avionët do të transportojnë mbi 500 000 buqeta të porositura nga luleshitës britanikë dhe dërgesa e fundit pritet të mbërrijë të premten”, njoftoi sot një zëdhënës i kompanisë.

“Fillimisht, Britania e Madhe kërkoi 18 tonë lule, por prodhuesit turq ishin në gjendje të siguronin vetëm 13 tonë lule për shkak të kërkesës së lartë diku tjetër, dhe ndikimeve sezonale”, shtoi zyrtari i “Turkish Airlines”.

Sipas të dhënave, prodhuesit në qytetet mesdhetare Antalia dhe Isparta kanë paaur një rritje rekord prej 90% të kërkesës pas vdekjes së mbretëreshës Elizabeth II më 8 shtator./CNA.al

 

Lajmet e fundit nga