LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Ekuadori, eksportuesi më i madh i drogës/ Mediat spanjolle: Mafia shqiptare, më e rrezikshmja

28 Korrik 2022, 22:57, Kosova & Bota CNA
Ekuadori, eksportuesi më i madh i drogës/ Mediat spanjolle: Mafia
Foto ilustruese

“Ekuadori është shndërruar në eksportuesin e tretë më të madh të drogës në botë”, shkruajnë mediat spanjolle, ndërsa janë ndalur edhe tek aktiviteti kriminal i bandave shqiptare.

Sipas tyre, Ekuadori dallohet për dominimin e tri bandave me aktivitet ndërkombëtar të cilat bashkëpunojnë me grupet lokale, duke shtuar se i kanë shtrirë tenatakulat nga Ekuadori deri në vendet Perëndimore.

E para, është Sinaloa Cartel e instaluar në Ekuador që nga viti 2009 dhe aleat i ngushtë me Los Choneros.

Karteli i Gjeneratës së Re Jalisco është i vendosur në territorin ekuadorian që nga viti 2020, i cili rekrutoi exchoneros; Los Lobos dhe Los Tiguerones.

Tjetra e cila shihet edhe më e rrezikshmja është mafia shqiptare që theksohet se filloi aktivitetin e saj kriminal në vend në vitin 2014 dhe u lidh me bandën R7.

Të gjitha këto grupe financojnë dhe kontrollojnë rrugët e transportimit të kokainës nga ajri dhe deti.

Sipas autoriteteve ekuadoriane, ato luftojnë deri në vdekje për të kontrolluar territorin deri te transporti i drogës.

Manabí, për shembull, është pjesë e korridorit ndërkombëtar të trafikut të drogës.

Kartelet Jalisco dhe Sinaloa dhe mafia shqiptare blejnë kokainën nga bandat kolumbiane dhe më pas e zhvendosin nga ai vend përmes kufirit verior, përmes Esmeraldas.

Me ndihmën e grupeve lokale, një pjesë e kokainës dërgohet me rrugë tokësore në Manabí, ku trafiku ndërkombëtar në shumicën e rasteve kryhet nga deti.

Një pjesë tjetër mbërrin me makinë në Guayas, ku kokainë futet në kontejnerë drejt e në port. Megjithatë, droga dërgohet edhe në Santa Elena, nga ku eksportohet me avionë të vegjël dhe aeroplanë. Shumica e dërgesave nga këto provinca transportohen në SHBA dhe Europë./CNA.al

 

 

 

Lajmet e fundit nga