LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Dy të vdekur nga zjarri në Kaliforni

1 Gusht 2022, 20:21, Kosova & Bota CNA
Dy të vdekur nga zjarri në Kaliforni
Foto ilustruese

Dy persona janë gjetur të vdekur mes zjarrit të madh që ka përfshirë Kaliforninë veriore, i cili ka detyruar mijëra njerëz që të largohen nga shtëpitë e tyre.

Trupat e çiftit të vdekur u gjetën brenda një makine në rrugën e një prone të përfshirë nga flakët, raporton "BBC".

Zjarri McKinney ka djegur më shumë se 50,000 hektarë, duke e bërë atë më të madhin në Kaliforni këtë vit.

Identiteti i dy personave të vdekur nuk bëhet i ditur derisa të njoftohen familjarët e tyre.

Guvernatori i Kalifornisë Gavin Newsom ka shpallur një gjendje të jashtëzakonshme për shkak të zjarrit, i cili filloi të premten pasdite përpara se të shpërthente me shpejtësi në madhësi për shkak të një kombinimi të karburantit të thatë pas një thatësire, erërave të forta dhe goditjeve të rrufesë./CNA.al

Lajmet e fundit nga