LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Bllokada e grurit/ Moska dhe Kievi pritet të takohen në Stamboll

21 Qershor 2022, 18:31, Kosova & Bota CNA
Bllokada e grurit/ Moska dhe Kievi pritet të takohen në Stamboll
Foto ilustruese

Në Stamboll pritet që të mbahet një takim mes delegacionit të Moskës dhe Kievit javën që vjen. Takimi, që do të bëhet me ndërmjetësimin e OKB-së dhe Ankarasë, do të ketë në fokus zhbllokimin e rrugëve të transportit të grurit nga deti.

Lajmin e bën të ditur "CNN Turqi", duke cituar burime nga presidenca. Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, Antonio Guterres, gjithashtu pritet që të jetë i pranishëm në mbledhje.

Ndërkohë, kujtojmë se këtë javë, një delegacion i Ministrisë së Mbrojtjes së Turqisë do të shkojë në Rusi. Qëllimi i vizitës do të jetë për të biseduar mbi krijimin e një korridori në Detin e Zi përmes të cilit do të eksportohet gruri i bllokuar në portet e Ukrainës.

Lajmi është bërë i ditur nga e përditshmja turke "Haberturk", duke cituar burime nga presidenca. /CNA.al

Lajmet e fundit nga