LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

10 miliardë gaforre u zhdukën papritur nga Deti Bering/ Zbulohet arsyeja

4 Dhjetor 2023, 17:10, Kuriozitete CNA

10 miliardë gaforre u zhdukën papritur nga Deti Bering/ Zbulohet

Kur shkencëtarët kuptuan se rreth 10 miliardë gaforre dëbore ishin zhdukur nga Deti i Beringut midis 2018 dhe 2021, ata nuk ishin të sigurt se ku mund të kishin shkuar. Megjithatë, pasi kërkuan për një popullsi potencialisht migruese , ata arritën në një përfundim shumë më fatkeq.

Një studim i ri i publikuar nga kërkuesit e Administratës Kombëtare të Oqeanit dhe Atmosferës (NOAA) në Science zbuloi se miliarda gaforre bore nuk po gjenin një shtëpi të re.

Ata po vuanin nga ajo që ishte ndoshta kolapsi më i madh i vdekshmërisë i njohur për speciet . 

Studiuesit kanë qenë të vetëdijshëm për zhdukjen e gaforreve për një kohë, por shtrirja e katastrofës dhe shkaqet e sakta pas saj ishin të panjohura më parë.

"Kur mora të dhënat e vitit 2021 nga sondazhi për herë të parë, mendja ime ishte jo mirë," i tha CNN Cody Szuwalski, autori kryesor i studimit dhe biologu i peshkimit në NOAA . 

“Të gjithë shpresonin dhe luteshin që ky të ishte një gabim në sondazh dhe që vitin e ardhshëm do të shihnit më shumë gaforre. Dhe më pas në 2022, ishte më shumë një dorëheqje që kjo do të jetë një rrugë e gjatë.”, është shprehur ai./ CNA

Lajmet e fundit nga