LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

"The Albanian is the one who steals"/ The Albanian artist confesses the racism experienced in Switzerland

2022-12-02 16:45:00, Lifestyle CNA

"The Albanian is the one who steals"/ The Albanian artist confesses

Gjon Muharremaj, otherwise known by the stage name Gjon's Tears, during a recent interview, he spoke about racism.

For years he has been living in Switzerland, where he is reaping great success in the music market, and even in 2021, he represented Switzerland in "Eurovision", where he managed to win third place.

"The Albanian is the one who steals"/ The Albanian artist confesses

The artist has shown how he felt when he first went to Switzerland, where he showed that he faced the racism of the locals.

 “Të jesh shqiptar në Zvicër, isha pak i frikësuar. Këtu janë pak racist. Njerëzit këtu thoshin, ‘shqiptari është ai që vjedh’… Identiteti yt ka vlerë vetëm kur ti i jep vlerë. Unë kuptova që jam një puzzle. Kuptova gjithë këto kultura të ndryshme.

Në atë moment doja të dija shumë e më shumë për Shqipërinë dhe Kosovën. Jam me fat që e kam këtë multikulturalizëm”, tha ai./CNA.al

09:13 Lifestyle

Bora rikthehet në

Isli  Islami ka qënë i ftuar së fundmi në programin “Goca ...

Lajmet e fundit nga