LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

He showed hatred towards Jews but not only.../ Elon Musk "disappeared" Kanye West from Twitter

2022-12-02 16:33:00, Lifestyle CNA

He showed hatred towards Jews but not only.../ Elon Musk "disappeared"

Kanye West has been suspended from Twitter and charged with "inciting violence" over offensive tweets - just two months after his latest ban.


The American rapper, who now goes by the name Ye, posted a series of messy tweets - one of which appeared to show a symbol combining a swastika and a Jewish star.
New Twitter boss Elon Musk was asked by a user to "fix Kanye".


West had "violated our rule against incitement to violence," Musk tweeted.

"Llogaria do të pezullohet," shkroi Musk në një postim në Twitter.


Gjithashtu të enjten, gjatë një interviste me teoricienin e konspiracionit amerikan Alex Jones dhe me fytyrën e mbuluar me maskë, West lavdëroi udhëheqësin nazist Adolf Hitler dhe u përfol për mëkatin, pornografinë dhe djallin.

Kreu i Trustit Arsimor të Holokaustit në Mbretërinë e Bashkuar i përshkroi komentet e West si "të neveritshme dhe të neveritshme".


"Këto komente të përziera me profilin e tij të lartë dhe ndjekjen e madhe kanë pasoja të rrezikshme," tha shefi ekzekutiv Karen Pollock.


Në muajt e fundit West ka shkaktuar polemika me një sërë komentesh antisemite dhe raciste - duke çuar në ndërprerjen e lidhjeve me reperin nga gjiganti i veshjeve Adidas .

West was initially banned from his Twitter and Instagram accounts after posting anti-Semitic messages in October. Both platforms removed West's posts - which accused rapper Diddy of being controlled by Jewish people - saying the star had violated policies on hate speech.


The posts came in response to backlash over his show at Paris Fashion Week, where he wore a T-shirt with the slogan "White Lives Matter".

The US Anti-Defamation League called his phrase "hate speech" and attributed it to white supremacists, who began using it in 2015 in response to the Black Lives Matter movement. /CNA.al

09:13 Lifestyle

Bora rikthehet në

Isli  Islami ka qënë i ftuar së fundmi në programin “Goca ...

Lajmet e fundit nga