LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Doctors believe they have solved the mystery that caused the death of Bruce Lee, 50 years ago / Here's what might have happened

2022-11-21 18:09:00, Kuriozitete CNA
Doctors believe they have solved the mystery that caused the death of Bruce Lee,
Bruce Lee, the legend

Kung Fu legend Bruce Lee may have died from drinking too much water, doctors say nearly 50 years after he died.

The martial arts supremo-cum-Hollywood star died at the age of 32 in the summer of 1973 while in Hong Kong.

An autopsy at the time showed that Bruce had died of brain swelling, writes the Daily Mail.

His untimely death sparked rumors that he may have been killed by Chinese gangsters. Another theory was that he died of heatstroke.

Tani, studiuesit kanë shqyrtuar provat për të vendosur se Bruce ka të ngjarë të ketë vdekur nga hiponatriemia.

Hiponatremia do të thotë se niveli i natriumit në gjak – për të cilin trupi juaj ka nevojë për ekuilibrin e lëngjeve – është anormalisht i ulët.

Një çekuilibër bën që qelizat në trup të fryhen, duke përfshirë ato në tru.

Studimi pretendon se Bruce kishte faktorë të shumtë rreziku për hiponatriemi, duke përfshirë se ai po pinte sasi të larta të lëngjeve, duke përdorur kanabis gjë që rrit etjen si dhe faktorë të tjerë që ulin aftësinë e veshkave, si përdorimi i barnave me recetë dhe alkoolit.

Gruaja e tij Linda zbuloi se si Bruce kishte një dietë të bazuar në lëngje me lëng karrota dhe molle para vdekjes së tij. Dhe Mattheë Polly, i cili shkroi biografinë e Bruce Lee, A Life në 2018 , i referohet marrjes së ujit të përsëritur në mbrëmjen e vdekjes së tij.

Studimi arriti në përfundimin: “Ne supozojmë se Bruce Lee vdiq nga një formë specifike e mosfunksionimit të veshkave: pamundësia për të nxjerrë ujë të mjaftueshëm për të ruajtur homeostazën e ujit, e cila është kryesisht një funksion tubular.

"Kjo mund të çojë në hiponatriemi, edemë cerebrale (ënjtje të trurit) dhe vdekje brenda disa orësh nëse marrja e tepërt e ujit nuk përputhet me ekskretimin e ujit në urinë, gjë që është në përputhje me afatin kohor të vdekjes së Lee."

The researchers wrote that the fact that drinking water was observed when it is "such a common activity" means it was likely "significantly higher" than those around him on the day he died. Bruce is also reported to have used cannabis frequently and in one letter described himself as 'stoned as hell'.

The use of cannabis can increase thirst and Polly refers in his book to repeated use of the substance on July 20, 1973 - the day Bruce died.

Researchers suggest that this may have led Bruce to drink too much water.

"Ironically, Lee made the saying 'Water, be my friend' famous, but too much water seems to have killed him eventually," the researchers say./ CNA.al

Lajmet e fundit nga