LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

A e dini çfarë është “cute aggression”? Ja pse duam t'i kafshojmë partnerët gjatë seksit

2022-11-19 12:16:00, Kuriozitete CNA

A e dini çfarë është “cute aggression”? Ja pse

Një efekt anësor evolucionar i quajtur "agresion i lezetshëm" na bën të dëshirojmë të nxjerrim dhëmbët në shtrat

A keni parë ndonjëherë një partner dhe keni menduar, "ju jeni kaq seksi dhe e nxehtë. Unë thjesht dua të kafshoj fytyrën tuaj?" Sigurisht që nuk je i vetmi. Kjo është në fakt një ndjenjë super e zakonshme – një ndjenjë që i ka rrënjët në biologjinë evolucionare.

Siç rezulton, kjo dëshirë për të kafshuar është një efekt anësor evolucionar i njohur si "agresion i lezetshëm". Dhe, për të qenë të qartë, nuk ka të bëjë me dëshirën për të ngrënë një partner. Përkundrazi, "ka të bëjë me dëshirën për të kafshuar, shtrydhur, mashtruar dikë bazuar në përjetimin e dashurisë ndaj tij, duke mos dashur t'i dëmtojë," shpjegon Dr. Nazanin Moali , një psikologe klinike dhe drejtuese e podcast-it Sexology .

Pra, nëse keni dashur ndonjëherë t'i zhytni dikë gjatë seksit dhe keni pyetur veten pse, keni ardhur në vendin e duhur. Ja çfarë duhet të dini se përse jemi duke kafshuar — dhe si ta bëjmë atë në mënyrë të sigurt.

"Agresioni i lezetshëm" dhe evolucioni

"Agresioni i lezetshëm" është kuptuar historikisht si dëshira për të kafshuar diçka që ne e shohim si "të lezetshme" ose "të adhurueshme". e rrotullave në kofshët e tyre? 

Nëse foshnjat nuk janë gjëja juaj, ndoshta keni parë një qenush të vogël me sy të mëdhenj e të gëzuar dhe keni dashur të varrosni fytyrën tuaj në gëzofin e tyre dhe t'i hani? E gjithë kjo është për shkak të agresionit të lezetshëm.

Sipas Moalit, diçka e quajtur "shprehje dimorfe" është në rrënjë të këtyre ndjenjave kontradiktore. Shprehja dimorfe është kur dikush që ndjen një emocion të fortë shpreh emocionin e kundërt . Do të thotë, ju ndiheni të mbingarkuar nga dashuria dhe gëzimi ndaj një gjëje të lezetshme - dhe ndjeni dëshirën për të ngrënë diçka të këndshme si një mënyrë për të treguar dashurinë e thënë. Kafshimi është një shprehje agresive e dashurisë. Kafshët (përfshirë njerëzit) janë të egra, njeri.

Studimet tregojnë se manifestimi i "agresionit të lezetshëm" mund të jetë një formë e rregullimit emocional. Ndjenjat janë aq të forta saqë ne fjalë për fjalë as nuk dimë se çfarë të bëjmë me to. Dhe kështu, ne kafshojmë.

Por, thjesht për të ritheksuar, nuk ka të bëjë me dëshirën për të vënë një qenush në një qebap dhe për ta ngrënë atë për drekë. Bëhet fjalë për ndjenjën e tendencave agresive për shkak të mbizotërimit të emocioneve pozitive. Në fakt, nuk do ta lëndonit qenushin - do ta përqafoje dhe do ta përkëdhelesh shumë derisa sistemi juaj nervor të qetësonte dreqin.

Kafshimi i partnerëve në një mënyrë erotike
Agresioni seksual që ndiejmë ndaj partnerëve tanë (dhe dëshira pasuese për t'i kafshuar ata), është një formë tjetër e agresionit të lezetshëm. Kafshimi në një mënyrë seksuale "mund të tregojë një ndjenjë lozonjare që mund të jetë e rrënjosur në shprehjen e interesit të dikujt", thotë Moali. Në thelb, pasioni na bën të kafshojmë.

Në studime , kafshët që perceptoheshin si "të lezetshme" shpesh i nënshtroheshin sjelljeve më të kafshuara dhe të tjera lozonjare nga kujdestarët e tyre njerëzor (ose kafshësh) - dhe e njëjta gjë është e vërtetë për ne njerëzit e egër me njerëzit e tjerë. Agresiviteti ynë i lezetshëm shpërthen nga intensiteti i pasionit dhe eksitimit që ndiejmë ndaj partnerëve tanë kur ngjallemi.

Plus, kafshimi është thjesht argëtim kur përfshihet seksi. “Të kafshosh mund të ndihet mirë sepse është një përvojë intensive të kafshosh”, thotë Zachary Zane , kolumnist dhe ekspert seksi për PS Condoms . "Pra, kur alternoni midis një prekjeje të lehtë dhe kafshimit, është një mënyrë për të rritur zgjimin dhe kënaqësinë." 

Për më tepër, disa njerëz mund të eksitohen seksualisht duke parë shenjat e dhëmbëve të tyre në trupin e tyre ose të partnerit. “Kjo mund të pasqyrojë njëfarë ndjenje dominimi ose pronësie (lozonjare), duke shënuar (përkohësisht) trupin e partnerit të tyre”, thotë Sarah Melancon , Ph.D, një sociologe, seksologe klinike dhe eksperte rezidente në Kolektivin e Lodrave të Seksit. "Gjurmat e pickimit mund të shihen gjithashtu si 'dëshmi' e pasionit dhe dëshirës së tyre, një përfaqësim konkret i një ndjenje të brendshme."

Me pak fjalë, në një gjendje zgjimi të shtuar, dhimbja shpesh mund të ndihet si kënaqësi. Fundet tona nervore janë në gatishmëri të lartë. Dëshira seksuale dhe nevoja e madhe për t'i grisur rrobat e partnerit tonë dhe për t'i futur dhëmbët në lëkurën e tyre është në të vërtetë vetëm një agresion i lezetshëm i shtuar mbi dëshirën seksuale./CNA.al

Lajmet e fundit nga