LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Neither Kim Kardashian nor Rihanna/ Who is the richest woman in the world for 2022?

2022-11-26 16:28:00, Kuriozitete CNA
Neither Kim Kardashian nor Rihanna/ Who is the richest woman in the world for
Illustrative Photo

People like Kim Kardashian and Rihanna may be self-made billionaires, but most of the richest women in the world are actually worth at least 10 times more than they are. 

The difference is that in most cases their wealth was inherited. But whether they were born into a dynasty or married into their windfall, even the richest woman on earth only has a net worth that's a third of Elon Musk's $218 billion fortune. 

Megjithatë, pasuria e një gruaje është e mjaftueshme për të mundur të paktën pasurinë e themeluesit të Meta, Mark Zuckerberg, prej 71 miliardë dollarësh.

5. Jacqueline Mars: 32.6 miliardë dollarë

Neither Kim Kardashian nor Rihanna/ Who is the richest woman in the world for

Mars Incorporated u themelua nga gjyshi i Marsit, Frank C. Mars në vitin 1911, dhe kompania e ëmbëlsirave dhe e ushqimit për kafshët shtëpiake që qëndron pas ushqimeve si M&Ms dhe Pedigree për qentë e ka bërë mbesën e tij një multimiliardere.

Mars punoi në kompani për gati 20 vjet midis 1982 dhe 2001 dhe, në moshën 82 vjeçare, tani ka më shumë se 32 miliardë dollarë si rezultat, sipas Forbes . Përveç punës së saj në bordin e kompanisë, ajo zotëron një fermë kuajsh në Virxhinia me kafshë që janë hipur nga medalistët olimpikë.

4. MacKenzie Scott: 43.6 miliardë dollarë

Neither Kim Kardashian nor Rihanna/ Who is the richest woman in the world for

Ish-gruaja e themeluesit të Amazon, Jeff Bezos, ka dhuruar më shumë se 12.5 miliardë dollarë për më shumë se 1253 organizata në dy vitet e fundit pas ndarjes së saj nga ish-njeriu më i pasur në planet në vitin 2019, sipas Bloomberg. Filantropi ka dhuruar më shumë se Bezos, i cili aktualisht është personi i dytë më i pasur në botë.

Megjithatë, ajo mbetet ende një nga gratë më të pasura në planet, me një pasuri neto prej 43.6 miliardë dollarësh. Scott mori 38 miliardë dollarë nga pasuria e saj dhe 137 miliardë dollarëve të Bezos në zgjidhjen e divorcit. Ajo gjithashtu mori një të katërtën e aksioneve të Amazon në ndarje, por ajo është zotuar të japë shumë nga pasuria e saj në rritje. Dhurimi i saj më i fundit ishte një dhuratë e madhe prej 122 milionë dollarësh për bamirësinë mentoruese të të rinjve amerikanë Big Brothers Big Sisters.

3. Alice Walton: 59.2 miliardë dollarë

Neither Kim Kardashian nor Rihanna/ Who is the richest woman in the world for

Vajza 72-vjeçare e themeluesit të Walmart, Sam Walton, ishte gruaja më e pasur në botë në vitin 2020. Ajo dhe vëllezërit e saj ndajnë 50 për qind të aksioneve në kompani. Walton ka qenë ndër femrat më të pasura në botë për më shumë se 10 vjet dhe dashuria e saj për artin është e njohur. Ajo është aktualisht kryetare e Muzeut të Artit Amerikan të Urave Crystal të Fondacionit Walton Family.

Pavarësisht se kishte më shumë vlerë se gruaja e radhës në këtë listë vetëm dy muaj më parë, familja Walton humbi 19 miliardë dollarë amerikanë në mes të majit 2022 kur çmimi i aksioneve të kompanisë ra pas postimit të rezultateve tremujore. Çështjet e personelit Covid-19, çështjet e inventarit dhe çmimet e karburantit të gjitha kontribuan në rënie, sipas Bloomberg.

2. Julia Koch: 63.4 miliardë dollarë

Neither Kim Kardashian nor Rihanna/ Who is the richest woman in the world for

Julia Koch, 60 vjeç, dhe tre fëmijët e saj zotërojnë 42 për qind të aksioneve në Koch Industries, e cila u themelua nga bashkëshorti i saj i ndjerë David Koch. Koch ishte një filantrop dhe donator politik konservator në krye të kompanisë së tij prej 100 miliardë dollarësh derisa doli në pension në vitin 2018, më pas vdiq në vitin 2019 me një vlerë neto të vlerësuar prej 50.5 miliardë dollarësh. Vëllai i tij më i madh Charles zotëron 42 për qind të asaj që tani është kompania e dytë më e madhe private në Shtetet e Bashkuara.

1. Françoise Bettencourt Meyers: 74.8 miliardë dollarë

Neither Kim Kardashian nor Rihanna/ Who is the richest woman in the world for

Përpara herës së parë që Bettencourt Meyers hynte në listën e miliarderëve më të mirë në botë të Forbes në 2018, nëna e saj Liliane Bettencourt kishte qenë gruaja më e pasur në botë. Por që nga vdekja e nënës së saj , Françoise Bettencourt Meyers – mbesa e themeluesit të gjigantit francez të bukurisë L’Oreal – ka kryesuar listën e grave më të pasura të planetit. 

Bettencourt Meyers, 68 vjeç, ka shërbyer në bordin e L'Oreal që nga viti 1997 dhe ajo dhe familja e saj zotërojnë 33 për qind të kompanisë. Ajo gjithashtu punon si autore dhe ka shkruar për perënditë greke dhe Biblën.

Marrëdhënia e Bettencourt Meyers me nënën e saj ishte shumë e vështirë dhe tetë persona u dënuan për shfrytëzim të nënës së saj të sëmurë në një çështje gjyqësore të vitit 2015, vetëm disa vjet para se të vdiste matriarku i Bettencourt.

In 2019, the family and brand teamed up to donate $226 million to help repair Paris' Notre Dame Cathedral after a devastating fire. /CNA.al

Lajmet e fundit nga