LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

The 10 most destructive earthquakes in the history of the world

2022-11-23 09:48:00, Kuriozitete CNA

The 10 most destructive earthquakes in the history of the world

There are several earthquakes in the history of the world that, due to the extent of the destruction, are considered the largest.

According to statistics, around 500,000 earthquakes occur in the world every year, while only one fifth of these earthquakes are felt.

Approximately 100 of them cause damage. 

This is the list of the largest earthquakes in the world.

CHILE - MAY 22, 1960

The 10 most destructive earthquakes in the history of the world

The earthquake that occurred in Chile on the South American continent on May 22, 1960 is the largest earthquake ever measured. The tsunami that followed the Chile earthquake moved rapidly into the Pacific Ocean, causing severe loss of life and property.

 ALASKA - MARCH 28, 1964 

The 10 most destructive earthquakes in the history of the world

Tërmeti me magnitudë 9.2 që ndodhi më 28 mars 1964 në Alaskë u regjistrua si tërmeti i dytë më i fortë. Tërmeti, i cili zgjati 3 minuta, shkaktoi cunamin.

Lëkundjet dhe dallgët e mëdha që pasuan shkaktuan vdekjen e 128 personave dhe shkaktuan rreth 310 milionë dollarë dëme.

INDONEZI - 26 DHJETOR 2004 

The 10 most destructive earthquakes in the history of the world

Ky tërmet, i cili ndodhi në brigjet e ishullit Sumatra në Oqeanin Indian më 26 dhjetor 2004, la gjurmë në shekullin e 21-të duke vrarë afërsisht 230,000 njerëz në 40 vende.

Me një magnitudë nga 9.1 në 9.3, ishte tërmeti i tretë më i madh i regjistruar ndonjëherë me një sizmograf. Tërmeti, kohëzgjatja e të cilit varionte nga 8.3 minuta deri në 10 minuta, kishte kohëzgjatjen më të gjatë të parë ndonjëherë dhe lëvizi të gjithë planetin me 1 cm. Ai shkaktoi tërmete deri në Alaskë. Qendra e saj ishte midis Simeulue dhe Sumatra. 

JAPONI - 11 MARS 2011

The 10 most destructive earthquakes in the history of the world

Tërmeti ka ndodhur më 11 mars 2011, në brigjet e Honshu në verilindje të Japonisë, në një thellësi prej 24 km, me magnitudë 9 ballë.

Ky tërmet është më i madhi i Japonisë që është regjistruar ndonjëherë me instrumente dhe është ndër pesë më të mëdhenjtë e regjistruar në botë që nga vitet 1900. 

Qeveria japoneze e quajti zyrtarisht fatkeqësinë "Tërmeti i Madh i Japonisë Lindore". Pas tërmetit, në rajon u shfaqën valë cunami me lartësi 37.9 metra.

Cunami shkaktoi dëme të mëdha në vend. 15.900 persona humbën jetën nga tërmeti dhe 2.531 persona janë ende të zhdukur.

RUSI - 4 NËNTOR 1952

The 10 most destructive earthquakes in the history of the world

Magnituda e tërmetit që ndodhi më 4 nëntor 1952 në Rusinë lindore ishte 9.0.

Rajoni i Kamçatkës, ku ndodhi tërmeti, ndodhet në skajin verior të "Unazës së zjarrit të Paqësorit", ku pllakat e tërmeteve ndodhen midis kontinenteve të Australisë, Azisë dhe Amerikës dhe ku aktivitetet sizmike përjetohen shpesh.

Nga tërmeti, i cili shkaktoi dëme materiale mbi 1 milion dollarë, nuk pati humbje jetësh.

Tërmeti 9 ballë që goditi Kamçatkën më 4 nëntor 1952 është ndër më të mëdhenjtë e regjistruar që nga viti 1900. 

KILI - 27 SHKURT 2010

The 10 most destructive earthquakes in the history of the world

Më 27 shkurt 2010, në orën 03:34 me kohën lokale (06:34 UTC), një tërmet shumë i fortë ndodhi pranë qytetit kilian të Concepcion. 

Shërbimi Gjeologjik Amerikan e rriti magnitudën e tërmetit, të cilin e njoftoi si 8.3 ballë fillimisht, në 8.5 dhe më pas në 8.8.

Epiqendra e tërmetit ishte 325 kilometra në jugperëndim të kryeqytetit, Santiago, dhe 115 kilometra nga qyteti i Concepcion.

Tërmeti, i cili ndodhi 35 kilometra nën tokë, zgjati rreth 1.5 minuta. Në tërmetin që preku 2 milionë njerëz, 500 mijë shtëpi u shkatërruan ose u dëmtuan rëndë.

EKUADOR - 31 JANAR 1906

The 10 most destructive earthquakes in the history of the world

Tërmeti me magnitudë 8.8 ballë i vitit 1906, i cili preku Ekuadorin dhe Kolumbinë, shkaktoi vdekjen e më shumë se një mijë njerëzve në të dy vendet. Cunami që ndodhi pas tërmetit përshkoi oqeanin dhe arriti në Japoni.

ALASKA - 4 SHKURT 1965

The 10 most destructive earthquakes in the history of the world

Një tërmet në vitin 1965 në Ishujt Rat të Alaskës u regjistrua me magnitudë 8.7 ballë. Shumica e dëmeve pas tërmetit janë shkaktuar nga cunami.

TIBET 15 GUSHT 1950

The 10 most destructive earthquakes in the history of the world

Ky tërmet i njohur si Tërmeti i Asamit, ka ndodhur në vitin 1950 me magnitudë 8.6 ballë. Shumë qytete në Kinë, Tibet dhe Indi u prekën nga kjo fatkeqësi natyrore që ndodhi në zonën tokësore dhe humbi jetën 780 njerëzve.

The 10 most destructive earthquakes in the history of the world

After the great earthquake of 2004, another earthquake of magnitude 8.6 occurred in 2005 on the island of Sumatra in northern Indonesia. The huge waves created by the earthquake reached Sri Lanka and injured more than 400 people./CNA.al

Lajmet e fundit nga