LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Money laundering and fraud/ Russian businessman arrested, then released on bail

2022-12-03 15:20:00, Kosova & Bota CNA
Money laundering and fraud/ Russian businessman arrested, then released on bail
Illustrative Photo

A "rich Russian businessman" was arrested in London this week on suspicion of several offences, including money laundering, conspiracy to defraud the Home Office and conspiracy to commit perjury.

The 58-year-old, who has not been identified, was arrested on Thursday at his "multi-million dollar residence" in the capital by officers from the National Crime Agency's Kleptocracy Fighting Cell, the NCA said in a series of tweets.

Një 35-vjeçar, i punësuar në lokal, u arrestua aty pranë me dyshimin për pastrim parash dhe pengim të një oficeri të NCA-së, pasi u pa duke dalë nga shtëpia me një çantë që përmbante mijëra paund në para, sipas agjencisë. .

Një burrë i tretë, 39 vjeç dhe që thuhet se ishte ish-i dashuri i partneres aktuale të biznesmenit, u arrestua në shtëpinë e tij në lagjen Pimlico të Londrës, për vepra që përfshijnë pastrim parash dhe komplot për mashtrim.

Më shumë se 50 oficerë u përfshinë në operacion. Një numër pajisjesh dixhitale dhe një sasi e konsiderueshme parash u gjetën pas kërkimeve nga hetuesit e NCA. Të tre personat u intervistuan dhe u liruan me kusht.

The NCA also said this is the latest operation carried out as part of its efforts to disrupt the activities of corrupt international business figures and their opportunities. /CNA.al Source: BNN Bloomberg

09:45 World

Christoph Heusgen:

Përveç luftës në Ukrainë, Rusia po përdor luftën hibri...

Lajmet e fundit nga