LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

The former Australian prime minister appoints himself in charge of 5 ministries without informing anyone

2022-11-25 15:46:46, Kosova & Bota CNA
The former Australian prime minister appoints himself in charge of 5 ministries
Former Australian Prime Minister, Scott Morrison

A recently published report has slammed former Australian Prime Minister Scott Morrison for secretly appointing himself in charge of five ministries without informing his cabinet members, something he has admitted to doing. has happened

The report was drafted by former Australian High Court member Virginia Bell. It said Mr Morrison's actions undermined confidence in the government.

Gjatë gjithë periudhës së pandemisë së COVID-19, nga viti 2020 deri në vitin 2021, zoti Morrison nisi të drejtojë, pa dijeninë e askujt, ministrinë e punëve të brendshme, thesarit, shëndetësinë, financat dhe atë të burimeve natyrore.

Në një koment të bërë më parë prej tij mbi këtë çështje zoti Morrison ka thënë se ai po "drejtonte anijen" e qeverisë në një "kohë të jashtëzakonshme" të krijuar nga pandemia.

Por zonja Bell shkruan në raport se vetemërimet e zotit Morrison kishin "pak ose aspak lidhje" me COVID-19. Ajo bën gjashtë rekomandime për të përmirësuar transparencën dhe llogaridhënien e qeverisë, mes tyre hartimin e ligjeve të reja për të bërë publike të gjitha ndryshimet në postet ministrore. Qeveria e kryeministrit Anthony Albanese tha do t’i zbatonte të gjitha rekomandimet.

The Albanian prime minister told reporters in Canberra on Friday that his predecessor's actions were scandalous, unprecedented and wrong. He said that it was the members of the former government or the current opposition who made this culture of secrecy possible.

Mr Morrison, who already serves as an opposition lawmaker, could face punitive measures in Federal Parliament. In a statement released on Friday, he said he welcomed Ms Bell's recommendations and thanked the former judge for conducting the investigation.

The vice president of the opposition Liberal Party told reporters on Friday that she would support the legal recommendations proposed in the report./ VOA

Lajmet e fundit nga