LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Trafikime seksuale dhe abuzim/ Dy gra padisin gjigandët bankarë

2022-11-25 12:58:00, Kosova & Bota CNA
Trafikime seksuale dhe abuzim/ Dy gra padisin gjigandët bankarë
Një pamje e jashtme e burgut të Qendrës Korrektuese Metropolitane ku financieri Jeffrey Epstein, i cili u gjet i vdekur në lagjen Manhattan të New York City, Nju Jork, SHBA, 10 gusht 2019.

Dy gra që kanë akuzuar Jeffrey Epstein për abuzim seksual ngritën padi kundër Deutsche Bank AG (DBKGn.DE) dhe JPMorgan Chase & Co (JPM.N) të enjten, duke pretenduar se bankat përfituan financiarisht nga seksi i supozuar i financierit të ndjerë.

Në padinë e tyre ato pretendojnë se dy gjigantët bankarë kanë lehtësuar operacionet e trafikimit seksual të manjatit, duke injoruar shenjat e aktiviteteve të tij kriminale.

Viktimat e Epstein synojnë të bashkojnë dy proceset dhe t’i japin jetë një procesi gjyqësor në grup kundër dy bankave, duke marrë një dëmshpërblim financiar të një shume ende të panjohur, por sigurisht të konsiderueshme.

Kujtojmë se në vitin 2019 Jeffrey Epstein kreu vetëvrasje në burg, por rrethanat ende janë të dyshimta./CNA.al Burimi: Reuters


Lajmet e fundit nga