LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Tmerr në SHBA/ Mësueset izolojnë një 5-vjeçar, derisa nisi të hante jashtëqitjen e tij

2022-11-25 11:37:00, Kosova & Bota CNA
Tmerr në SHBA/ Mësueset izolojnë një 5-vjeçar, derisa
Mësuesja Melody LaPointe dhe dy asistentet

Një mësues nga Teksasi dhe dy asistentë të shkollës janë arrestuar pasi dyshohet se kanë mbyllur një djalë pesë-vjeçar me nevoja të veçanta për aq kohë sa ai filloi të hante jashtëqitjet e tij.

Melody LaPointe, 47 vjeç, dhe asistentet Tarah Tinney, 33 vjeç dhe Augusta Costlow, 27 vjeç, u akuzuan në fillim të kësaj jave për braktisjen ose rrezikimin e një fëmije për incidentin tronditës në prill 2021.

Tmerr në SHBA/ Mësueset izolojnë një 5-vjeçar, derisa

Tmerr në SHBA/ Mësueset izolojnë një 5-vjeçar, derisa

Tmerr në SHBA/ Mësueset izolojnë një 5-vjeçar, derisa

Ata akuzohen se e vendosën djalin në një dhomë izolimi brenda një objekti të Distriktit të Shkollës së Pavarur Liberty, raportoi ABC 13 .

Ndërsa ishte i mbyllur në dhomë, djali i vogël ra dhe u plagos - por stafi dyshohet se nuk bëri asgjë për ta ndihmuar.

Ai u mbyll derisa filloi të hante jashtëqitjet e tij dhe të pinte urinën e tij.

Në vazhdën e arrestimeve, distrikti shkollor tha se ata informuan shërbimet e zbatimit të ligjit dhe shërbimet e mbrojtjes së fëmijëve menjëherë pasi u informuan për incidentin.

“Ne hoqëm edukatorët, të cilët vazhduan të punonin për ne, nga klasa dhe kryem një hetim gjithëpërfshirës,” thuhej në deklaratë.

“Bazuar në hetimin tonë, ne i raportuam edukatorët në Bordin Shtetëror për Çertifikimin e Edukatorëve dhe ndamë rezultatet tona me zyrtarët e zbatimit të ligjit.

“Following the conclusion of the investigations in 2021, none of the individuals have continued in our employment since that time. Liberty ISD is continuing to work with the Liberty County District Attorney's office for the benefit of our children.”

All three women were booked into the Liberty County Jail and their bond has been set at $60,000 each. /CNA.al Source: NYC Post

Lajmet e fundit nga