LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Arms trade booms as Eastern Europe arms Ukraine

2022-11-24 22:14:00, Kosova & Bota CNA

Arms trade booms as Eastern Europe arms Ukraine

Eastern Europe's arms industry is producing weapons, artillery shells and other military supplies at a pace not seen since the Cold War, as governments in the region lead efforts to help Ukraine in its fight against Russia.

The war in Ukraine has mainly had a negative impact on the economy of Europe. But one sector is quietly thriving.

Eastern European arms manufacturers are producing weapons and ammunition at a pace not seen since the Cold War.

Shumë qeveri në rajon ndonëse të kujdesshme ndaj udhëheqësit të tyre të vjetër sovjetik, Rusisë, janë të etur për të ndihmuar Kievin që t’iu rezistojë forcave ruse.

Kompanitë e armëve po shfrytëzojnë mundësinë që iu është ofruar nga lufta.

Firma shtetërore polake “PGZ” prodhon gjithçka, nga dronët tek automjetet e blinduara.

Shefi i saj, Sebastian Chwalek thotë se pothuajse janë dyfishuar planet e tij të investimeve gjatë dekadës së ardhshme:

“Ne jemi duke u zhvilluar, duke zgjeruar aftësitë tona. Ne po përgatitemi për dërgesa të shtuara jo vetëm në tregun polak, dhe jemi të vetëdijshëm për këtë. Kemi shumë diskutime me klientë potencialë nga vendet e treta që dëshirojnë të pajisin ushtritë e tyre me armatime polake”, tha zoti Chwalek.

“PGZ-ja” thotë se ka dorëzuar të gjitha llojet e pajisjeve në Ukrainë, duke përfshirë mortaja, armë të vogla dhe municione.

Ajo pret që të ardhurat e vitit 2022 të tejkalojnë objektivin e paraluftës prej gati 1.5 miliardë dollarësh.

Një histori e ngjashme po ndodh edhe në Republikën Çeke.

Vendi ka furnizuar Ukrainën me armë në vlerë prej 2.1 miliardë dollarëve ndërsa eksportet e armëve janë duke arritur nivelin më të lartë që nga viti 1989.

Kështu thotë zëvendësministri i Mbrojtjes, Tomas Kopecny.

“Për industrinë çeke të mbrojtjes, konflikti në Ukrainë dhe ndihma që industria u ofron forcave të tyre, është qartësisht një shtysë që nuk e kemi parë në 30 vitet e fundit. Nuk është vetëm se ky vit do të jetë një rekord absolut në eksportin e materialit ushtarak, por ka të bëjë edhe me cilësinë”, tha ministri Kopecny.

Eastern Europe's arms industry first flourished under communism, producing weapons for the Soviet bloc.

The war in Ukraine has caused these factories to increase their work again, but this time no longer in the service of the Kremlin./VOA

Lajmet e fundit nga