LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Video- Flood disaster in Saudi Arabia/ Roads turn into rivers

2022-11-24 19:22:00, Kosova & Bota CNA
Video- Flood disaster in Saudi Arabia/ Roads turn into rivers
Përmbytjet në Arabinë Saudite

Dy persona kanë humbur jetën nga përmbytjet që përfshiu  qytetin bregdetar të Arabisë Saudite të enjten, për shkak të niveleve rekord të shiut.

Zëdhënësi i mbrojtjes civile saudite në provincën e Mekës njoftoi vdekjet në Twitter dhe u bëri thirrje banorëve të qëndrojnë brenda, përveç rasteve për nevoja urgjente. 

Përmbytjet kanë shkaktuar gjithashtu vonesa të fluturimeve në Aeroportin Ndërkombëtar të Mbretit Abdulaziz, mbyllje të shkollave dhe bllokuan rrugën për në Mekë, qytetin më të shenjtë të Islamit, njoftuan mediat shtetërore.

Sipas Qendrës Kombëtare të Meteorologjisë të Arabisë Saudite , reshjet e shiut në zonën jugore të Jeddah mes orës 08:00 dhe 14:00 të së enjtes, që ishin 179 milimetra, ishin "më të lartat" e regjistruara ndonjëherë. Ai tejkaloi sasinë e reshjeve të regjistruara në vitin 2009, kur dhjetëra njerëz vdiqën nga përmbytjet e shpejta.

Imazhet e postuara në mediat sociale të enjten treguan makina duke u përfshirë nëpër rrugë përmes përrenjve të furishëm të ujit.

Aeroporti Ndërkombëtar i Mbretit Abdulaziz të qytetit tha se "për shkak të kushteve të motit, nisja e disa fluturimeve është vonuar" dhe u bëri thirrje pasagjerëve të kontaktojnë transportuesit për oraret e përditësuara. 


Agjencia zyrtare e shtypit saudite (SPA) raportoi para agimit se shkollat ??në qytet do të mbyllen, pasi shirat parashikohen të vazhdojnë gjatë gjithë ditës. 

Shkollat ??u mbyllën gjithashtu në qytetet e afërta Rabigh dhe Khulais "për të ruajtur sigurinë e studentëve meshkuj dhe femra", tha SPA. 

Shkollat ??e mbretërisë janë në mes të provimeve përfundimtare, megjithatë shkollat ??tashmë ishin mbyllur në mbarë vendin të mërkurën pasi mbreti Salman shpalli pushime pas fitores tronditëse të Arabisë Saudite ndaj Argjentinës në Kupën e Botës./CNA.al

Lajmet e fundit nga