LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

The EU does not reach an agreement on the price of gas

2022-11-24 15:22:00, Kosova & Bota CNA
The EU does not reach an agreement on the price of gas
Illustrative photo

European Union energy ministers failed to agree on a gas price ceiling to ease Europe's energy crisis, amid deep divisions over the initial proposal which some described as "ridiculous".

Ministers will meet again in December to try to overcome these divisions, said Czech Industry Minister Jozef Sikela, whose country currently holds the EU presidency.

Ai shtoi se ministrat arritën të miratojnë disa "masa të tjera të rëndësishme", përfshirë blerjet e përbashkëta të gazit për të shmangur rritjen e çmimeve nga konkurrenca brenda BE-së dhe përshpejtimin e autorizimit të burimeve të ripërtëritshme të energjisë.

Disa ministra që morën pjesë në takimin e së enjtes u ankuan se propozimi për çmimin tavan të gazit, i publikuar nga Komisioni Evropian vetëm para dy ditësh, ishte krijuar me synimin të mos përdorej kurrë.

Ministrat polakë dhe spanjollë të energjisë e quajtën propozimin "qesharak".

Ministri grek i Energjisë, Kostas Skrekas, tha se çmimi i vendosur "në fakt,nuk është një çmim tavan" dhe shtoi se "ne po humbim kohë të vlefshme pa rezultate".

Plani i vendosjes së çmimit tavan, për të cilin komisioni nuk ishte asnjëherë shumë i interesuar, vendos një çmim maksimal prej 275 eurosh për megavat në orë.

Por, këtij çmimi i bashkëngjiten shumë kushte saqë nuk do të ishte aktivizuar as në gusht, kur çmimi i gazit u rrit përkohësisht mbi 300 euro, duke alarmuar Evropën e mësuar me çmime sa 10 për qind e asaj shifre.

Ulja e çmimit të gazit rus

Propozimi do të aktivizohej vetëm nëse çmimi maksimal prej 275 euro do të kalohej vazhdimisht për të paktën dy javë, dhe pastaj vetëm nëse çmimi për gazin natyror të lëngshëm (LNG) ngrihet mbi 58 euro për dhjetë ditë brenda asaj periudhë dyjavore.

Çmimi i gazit me shumicë në Evropë, të enjten ishte rreth 124 euro.

The commission's proposal was seen as a neutral proposal formulated under pressure from members such as Germany and the Netherlands, which feared that setting a price ceiling could send gas supplies to more profitable markets, particularly in Asia.

However, at least 15 EU countries, more than half of the European bloc, demanded the price ceiling in order to ease the supply crisis caused by Russia's war in Ukraine.

While the European Union has not banned Russian gas, the Kremlin has halted exports in retaliation for sanctions imposed by Brussels.

Before the war, Russian gas supplies accounted for more than 40 percent of all gas imported into the European Union. This supply has now dropped to less than 10 percent./ Rel

Lajmet e fundit nga