LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

President Biden: The price ceiling plan for Russian oil is still valid

2022-11-24 20:25:45, Kosova & Bota CNA
President Biden: The price ceiling plan for Russian oil is still valid
The President of the United States, Joe Biden

The President of the United States, Joe Biden, said on Thursday that the price ceilings for Russian oil, proposed by the G7 countries, are still being reviewed. He added that he spoke with Treasury Secretary Janet Yellen about the matter.

"Yes, they're still valid ," President Biden told reporters during a Thanksgiving visit to a fire station on Nantucket Island.

Qeveritë e Bashkimit Evropian pritej të rifillonin bisedimet mbrëmjen e së enjtes apo të premten, pasi nuk arritën një marrëveshje të mërkurën për nivelin e tavanit të çmimit që i duhet vendosur naftës ruse që transportohet nga deti.

Administrata e Presidentit Biden e percepton kufizimin e çmimeve si një mënyrë për t’i ulur Rusisë të ardhurat nga nafta, që është një burim kryesor financimi i luftës që ajo po bën në Ukrainë, por ndërkohë dëshiron të ruajë vazhdimësinë e furnizimit dhe të shmangë rritjen e mëtejshme të çmimeve.

Grupi i Shtatëshes (G7), ku marrin pjesë edhe Shtetet e Bashkuara, si dhe i gjithë Bashkimi Evropian dhe Australia, pritet të zbatojnë më 5 dhjetor tavanin e çmimit për naftën ruse që eksportohet përmes detit.

About 70% - 85% of crude oil is exported from Russia in container ships. The essence of setting the price ceiling is that it prohibits the transportation, insurance and re-insurance by insurance companies for cargoes of Russian crude oil around the globe, unless it is sold below the price set by the G7 and allied countries./ VOA

Lajmet e fundit nga