LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

The UN launches investigations into the repression of protesters by the regime in Iran

2022-11-24 23:26:47, Kosova & Bota CNA
The UN launches investigations into the repression of protesters by the regime
View during the speech of the representative of Tehran, Khadijeh Karimi, at the UN Human Rights Council meeting in Geneva.

The United Nations' top human rights body decided Thursday to launch a new mission to investigate the Iranian regime's crackdown on mass protests. These protests have gripped Iran since September of this year.

The motion was approved by 25 votes in favor, 6 against and 16 abstentions in the UN Human Rights Council. Activists and some diplomats celebrated with cheers and applause as the result was read by the president of the Council.

Përfaqësuesja e Teheranit në takimin e Gjenevës, Khadijeh Karimi akuzoi paraprakisht shtetet perëndimore se po përdorinin këtë këshill për ta sulmuar Iranin, gjë që ajo e quajti "të tmerrshme dhe të turpshme".

Kina u përpoq, por nuk arriti ta kalonte një amendament për këtë mocion, që do të kishte hequr paragrafin kryesor që i referohej hetimit për shtypjen e protestave masive nga Irani.

I dërguari i Kinës, Jiang Yingfeng, i tha Këshillit se mocioni i udhëhequr nga Gjermania ishte "tejet kritik" ndaj Iranit.

"Kjo padyshim që nuk do të ndihmojë në zgjidhjen e problemit", shtoi ai, duke kërkuar fshirjen e një paragrafi kyç.

Përfaqësues nga dhjetëra vende që e mbështesnin mocionin, duke përfshirë Shtetet e Bashkuara dhe Britaninë e Madhe, e kritikuan kërkesën e Kinës dhe kërkuan që këshilli 47-anëtarësh i Gjenevës ta votojë mocionin pa atë amendament.

"(Amendamenti) u mohon të mbijetuarve, familjeve dhe viktimave të drejtën që vuajtjet e tyre të regjistrohen," tha ambasadori britanik në OKB, Simon Manley.

Ambasadorja e SHBA-së për të drejtat e njeriut, Michele Taylor, tha se ishte "e tmerruar" nga kërkesa e Kinës në minutën e fundit.

Përfaqësuesit e Iranit e kritikuan disa herë këtë mocion, të cilin e quajtën “plotësisht të njëanshëm”.

Protestat kundër regjimit klerik të Iranit shpërthyen dy muaj më parë, pas vdekjes në paraburgim të një gruaje 22 vjeçe, e cila u arrestua nga policia e moralit për, siç u tha, shkelje të rregullave të hixhabit.

Authorities say Mahsa Amini died of a heart attack, but her family and other Iranians believe she died as a result of a police beating.

It is reported that the protests have spread to 140 cities and towns in Iran and that they have become the biggest challenge for the Islamic Republic in more than ten years./ REL

Lajmet e fundit nga