LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

For the first time in 106 years / Nurses in England, ready to strike

2022-11-25 13:29:00, Kosova & Bota CNA

For the first time in 106 years / Nurses in England, ready to strike

Nurses across much of Britain are preparing to hold the first strikes in their union's 106-year history next month, joining a host of other UK workers taking industrial action over pay.

Staff in England, Wales and Northern Ireland – but not Scotland – will walk off the job from December 15 to 20 after the Royal College of Nursing (RCN) union said the government had rejected a negotiated offer for a pay rise.

Ky do të jetë veprimi i fundit industrial në Britani, ku inflacioni i lartë prej dekadash dhe kriza e kostos së jetesës kanë shtyrë stafin në sektorë të ndryshëm të kërkojnë rritje të pagave për të vazhduar me çmimet spirale.
Greva e infermierëve do të përfshihet në mes të parës së një serie largimesh dyditore nga punonjësit e hekurudhave kombëtare, ndërsa punonjësit e shërbimit postar do të bëjnë ndalesa të reja në prag të Krishtlindjeve.

Shumë staf të tjerë të sektorit publik dhe privat, nga avokatët e deri te personeli tokësor i aeroportit, kanë mbajtur gjithashtu greva këtë vit.
“Stafi i infermierisë është mjaftuar duke u marrë si të mirëqenë, mjaft paga të ulëta dhe nivele të pasigurta të personelit, mjaft që të mos jenë në gjendje t'u japin pacientëve tanë kujdesin që meritojnë,” tha kreu i RCN, Pat Cullen.

Sindikata, e cila kërkon një rritje të pagave dukshëm mbi inflacionin, njoftoi në fillim të këtij muaji se një votim prej më shumë se 300,000 anëtarëve të tij kishte gjetur një shumicë në favor të grevave.

"Ministers have had more than two weeks since we confirmed that our members felt such injustice that they will strike for the first time," Cullen said, adding that an offer for formal negotiations was rejected.
"They have the power and the means to stop this by opening serious talks that address our dispute."

The RCN will announce next week which specific arms of Britain's state-funded National Health Service (NHS) will be affected by the cuts.

Amid waves of industrial action, British inflation continued its recent rise, hitting a 41-year high of 11.1 percent in October, driven by rising energy and food bills. /CNA.al 

Lajmet e fundit nga