LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Biden calls on the world to unite against Russia

2023-09-19 17:34:00, Kosova & Bota CNA

Biden calls on the world to unite against Russia

US President Joe Biden has called on world leaders to stand by Ukraine as it fights Russian aggression, hoping that Republicans in the US Congress will take note.

"Russia believes that the world will tire and allow it to be brutal against Ukraine, without any consequences," Biden said in his speech at the United Nations General Assembly. "If we allow Ukraine to be dug up, is the independence of any country safe?"

Biden, a Democrat, has been repeatedly calling on US allies to support Ukraine, arguing that the world needs to send a signal to Russian President Vladimir Putin that he will not be able to stand up to the West. His speech was met with applause when he said that the United States and its allies are with Ukraine in its fight for freedom.

"Russia is responsible for this war. Russia has the strength to stop this war immediately."

Biden has faced criticism from some Republicans, who want the United States to spend less money on the war. Former US President Donald Trump, the front-runner to win the Republican nomination for the 2024 presidential election, has vowed to end the war swiftly if returned to power.

Throughout his speech, Biden has said that he understands the task that his country has at this critical moment for the world.

“The United States aims for a safer and more equal world for all people, because we know that our future is tied to yours. "No country can face today's challenges alone," he said.

Biden used his speech to offer reassurance about the intense competition between the United States and China, after some experts warned that the world could face a cold war.

"When it comes to China, I want to be clear and consistent. We intend for them to manage the competition between the two countries responsibly, so that it does not slip into conflict," said Biden.

Zëvendëspresidenti kinez, Han Zheng është takuar të hënën me Sekretarin amerikan të Shtetit, Antony Blinken, në margjina të Asamblesë së OKB-së. Ky ka qenë takimi i dytë i nivelit të lartë mes dy vendeve, disa ditë pasi fuqitë botërore kanë thënë se synojnë që tensionet t’i mbajnë nën kontroll.

Mes tjerash, presidenti amerikan ka thënë se inteligjenca artificiale duhet të jetë “e sigurt” para se në të të ketë qasje publiku. Ai ka thënë se qeveritë duhet ta menaxhojnë këtë teknologji dhe jo e kundërta.

“Ne duhet të sigurohemi që i përdorim këto pajisje si diçka që na rrisin mundësitë, dhe jo si armë për shtypje”.Javën e kaluar, liderët e teknologjisë, Elon Musk dhe Mark Zuckerberg, janë takuar në Kongresin amerikan për të biseduar për rregulloret teknologjike.

Biden ka thënë se Shtetet e Bashkuara janë duke i trajtuar ndryshimet klimatike si “kërcënim ekzistencial”.

Duke i renditur disa katastrofa natyrore – valë të të nxehtit në Shtetet e Bashkuara dhe Kinë, zjarret pyjore në SHBA dhe Evropë, thatësinë në Afrikë dhe përmbytjet në Libi – Biden ka thënë se këto të gjitha së bashku japin shenjë se çfarë e pret botën nëse nuk ulet varësia nga lëndët djegëse të papërpunuara.

“Prej ditës së parë të administratës sime në Shtetet e Bashkuara, kjo krizë është trajtuar si kërcënim ekzistencial, jo vetëm për ne, por për gjithë njerëzimin”.

Për shkak të prezencës së madhe të figurave publike në Asamble, ky organizim shihet edhe si mundësi që liderët të mbajnë takime me njëri-tjetrën. Megjithatë, në Asamblenë e këtij viti nuk marrin pjesë: presidenti francez, Emmanuel Macron, presidenti kinez, Xi Jinping, presidenti rus, Vladimir Putin dhe kryeministri britanik, Rishi Sunak.

Lajmet e fundit nga