LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Reuters analysis: EU and Italy talk tough on migration, but action won't be easy

2023-09-19 17:12:00, Kosova & Bota CNA

Reuters analysis: EU and Italy talk tough on migration, but action won't be

Three years ago, when the EU's Sophia maritime mission closed after rescuing 45,000 migrants in the central Mediterranean, Italian opposition leader Giorgia Meloni was jubilant. Now, as prime minister, she wants to bring it back.

But this time she is calling for European Union ships to focus on blocking migrant departures from North Africa rather than saving lives at sea, something migration and international law experts say is impossible.

Meloni's change of direction comes after her right-wing government's electoral promises to stop sea arrivals from North Africa marred by the landings on the island of Lampedusa.

More than 10,000 migrants arrived on the Italian island - whose permanent population is around 6,000 - last week.

Lampedusa is located in the Mediterranean between Tunisia, Malta and the largest Italian island of Sicily and is the first port of call for many migrants seeking to reach the EU.

"This (Sophia mission) is exactly the proposal that I intend to bring to the next European Council when we talk about immigration," Meloni said in a televised interview on Sunday, a few hours after visiting Lampedusa with European Commission President Ursula von der Leyen.

Sophia, like previous EU and Italian naval missions, was opposed by Meloni and other right-wing politicians because they said it encouraged migrants to sail to Europe, often in flimsy boats, likely to to be saved.

Critics say her idea of ??redeploying ships to block departures is against the law and impossible.

"The attempt to impose a naval blockade would be an illegal, unthinkable act of war ... that would have devastating effects," said Ferruccio Pastore, head of the International and European Forum for Research on Immigration (Fieri).

Zmbrapsja e varkave do të shkelte rregullat ndërkombëtare të azilit dhe Konventën Evropiane për të Drejtat e Njeriut, si dhe do të ishte e rrezikshme operative, tha Pastore, duke evokuar një precedent që përfshin Italinë dhe Shqipërinë.

Në vitin 1997, një anije e marinës italiane që zbatonte një bllokadë detare për të cilën Roma dhe Tirana kishin rënë dakord për të frenuar migrimin përtej detit Adriatik, u përplas me një varkë emigrantësh. Përmbytja e anijes vrau 81 njerëz.

KUNDERSHTIME BRENDA BE-se

Ringjallja e "Sophia" do të ngrinte gjithashtu çështjen se ku të dërgohen emigrantët e shpëtuar. Në vitin 2020, ai u ndërpre pasi kombet e tjera të BE-së kundërshtuan kërkesat italiane për t'i rishpërndarë ato nëpër bllok.

"Solidariteti evropian që do të thotë 'le të ndajmë barrën' nuk do të funksionojë të paktën deri në zgjedhjet evropiane (Parlamenti) (të majit) dhe mendoj se nuk do të funksionojë as më pas," tha Pastore, duke iu referuar rritjes së partishmërisë gjatë fushatës.

Shenjat e kësaj janë shfaqur javët e fundit, me Francën dhe Austrinë që kanë rritur kontrollet kufitare për të parandaluar kalimin e emigrantëve nga Italia.

Roma po vazhdon të shkelë marrëveshjen e Dublinit që rrjedh nga vitet 1990 që synon të sigurojë që azilkërkuesit të mos largohen nga vendi i BE-së në të cilin mbërrijnë fillimisht, tha një zyrtar i lartë gjerman për Reuters, duke kërkuar të mos përmendet emri.

Italia thotë se është aq e mbingarkuar nga ardhjet e reja sa nuk është në gjendje të respektojë rregullat e Dublinit.

Në Lampedusa, von der Leyen nuk miratoi planin e bllokadës detare të Melonit, duke thënë vetëm se ajo mbështet "eksplorimin e opsioneve për të zgjeruar misionet ekzistuese detare në Mesdhe ose për të punuar në ato të reja".

Ajo prezantoi një " plan veprimi me 10 pika " që konsistonte kryesisht në një ofertë më shumë ndihme për Italinë nga mjetet ekzistuese të politikave të BE-së dhe një premtim për të përshpejtuar një marrëveshje BE-Tunizi që synon frenimin e migracionit, i cili ende nuk është funksional.

Shtetet e tjera të BE-së nuk e kanë komentuar publikisht idenë e një bllokade detare, për të cilën Italia thotë se do të duhej edhe pëlqimi i shteteve të Afrikës së Veriut. Por Gjermania është kundër saj, sipas burimeve diplomatike në Bruksel.

'PAK IDE TE REJA'

"Më duket se ka pak ide të reja, shumë retorikë, shumë ankth, shumë dramatizim," tha Maurizio Ambrosini, profesor i Sociologjisë së Migracionit në Universitetin e Milanos, në lidhje me propozimet e fundit të BE-së dhe Italisë. .

Kabineti i Melonit miratoi të hënën masa për të ndërtuar më shumë qendra ndalimi për emigrantët pa të drejtë ligjore për të qëndruar në Itali dhe zgjatjen e kohës maksimale që ata mund të mbahen në pritje të riatdhesimit në 18 muaj, nga tre muaj.

Masa ishte e nevojshme për të rikthyer "politikat e viteve të imigracionit", tha Meloni.

Por Ambrosini dhe Pastore vunë në dukje të dhënat që tregojnë se kur afatet e paraburgimit u zgjatën në të kaluarën - vetëm për t'u kthyer më vonë - kjo nuk çoi në një rritje të riatdhesimeve.

Ata thanë se riatdhesimet janë të vështira, të shtrenjta dhe shpesh është e vështirë për autoritetet që të identifikojnë vendet e origjinës së azilkërkuesve të dështuar dhe t'i bindin ato shtete që t'i marrin përsëri.

Migrimi "është një problem i madh për të cilin nuk ka receta të mrekullueshme, nuk ka plumba argjendi", që mund të zëvendësojë përpjekjet e durueshme për zhvillimin diplomatik dhe ekonomik me partnerët afrikanë, tha Pastore. “Është një çështje që do të na qëndrojë me dekada”./ Përshtatur nga CNA

Lajmet e fundit nga