LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Azerbaijan cancels talks with Armenia/ Opposes France's involvement

2022-11-25 16:26:35, Kosova & Bota CNA
Azerbaijan cancels talks with Armenia/ Opposes France's involvement
Illustrative photo

President Ilham Aliyev said on Friday that Azerbaijan does not want France to participate in the peace talks that the country will hold with Armenia, canceling a quadrilateral meeting that was expected to be held in Brussels on December 7 with the participation of French President Emmanuel Macron and the head of European Council Charles Michel.

Mr. Aliyev said that Mr. Macron had "attacked" and "insulted" Baku, so he should not act as a mediator.

Luftimet u ndezën në shtator mes dy vendeve ish-sovjetike të përfshirë prej dekadash në mosmarrëveshje mbi enklavën e Nagorno-Karabakut, njohur ndërkombëtarisht si pjesë e Azerbajxhanit, por që kontrollohet kryesisht nga armenët etnikë, me mbështetje nga Jerevani.

Secila palë akuzon tjetrën si shkaktare të përplasjeve të fundit. Armenia akuzoi Azerbajxhanin se kishte pushtuar vendbanimet brenda kufijve të saj.

Në fund të shtatorit u ra dakord për një armëpushim dhe muajin e kaluar në Pragë, dy vendet ranë dakord gjithashtu të lejonin vendosjen e një misioni civil të BE-së në kufirin mes tyre.

Por të premten, zoti Aliyev akuzoi kryeministrin armen Nikol Pashinyan për përpjekje për të penguar fazën tjetër të bisedimeve, duke këmbëngulur që Franca të shërbejë si ndërmjetës në bisedime.

"Macron sulmoi Azerbajxhanin dhe na akuzoi për atë që nuk kemi bërë", tha zoti Aliyev, në një konferencë që u mbaj në Baku me praninë e përfaqësuesve ndërkombëtarë.

Ai tha se udhëheqësi francez kishte mbajtur një "pozicion anti-Azerbajxhanit" dhe se kishte "fyer" Bakunë.

“Është e qartë se në këto rrethana, me këtë qëndrim, Franca nuk mund të jetë pjesë e procesit të paqes mes Azerbajxhanit dhe Armenisë”, shtoi ai.

Ministria e Jashtme e Armenisë tha se dëshironte të ruante "formatin e Pragës" të diskutimeve, i cili përfshin zotin Macron dhe zotin Michel.

Agjencia e lajmeve Interfax citoi një zëdhënës të ketë thënë se deklarata e Azerbajxhanit se Armenia po përpiqej të prishte bisedimet e paqes "nuk kishte asnjë lidhje me realitetin".

Mr. Macron has accused Russia of fueling tensions between Baku and Yerevan and has also affirmed his support for Armenia's sovereignty during phone conversations with Mr. Pashinyan./ VOA

Lajmet e fundit nga