LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Fshehja e pastrimit të parave/ Publikohet indeksi, ku renditet Shqipëria

2022-10-03 19:19:00, Ekonomi CNA
Fshehja e pastrimit të parave/ Publikohet indeksi, ku renditet
Foto ilustruese

Është publikuar indeksi ku janë renditur shtetet për fshehjen e pastrimit të parave.

Shqipëria është renditur e 123-ta nga 141 vende që janë përfshirë në këtë listë.

Sipas indeksit të organizatës “Tax Justice Network”, rezultati i fshehtësisë për Shqipërinë është 54 nga 100, duke iu referuar hapësirës që lejojnë sistemet ligjore dhe financiare të juridiksionit.

Vendi jonë pasohet nga Maqedonia e Veriut që është e 124-ta në listë, ndërsa Kosova renditet e 129-ta. Të parat në listë është SHBA-të, Zvicra dhe Singapori.

Unlike tax haven blacklists, which typically only attend to laws, the index more accurately captures how laws and financial activity intersect in the real world to create secrecy.

Panama is more secretive than the UK, but Britain is much more often used as a destination for offshore wealth, making the UK a greater purveyor of secrecy in practice.

The index identifies the world's largest providers of money laundering concealment and highlights laws that governments can change to reduce money laundering concealment./ BA - CNA.al

Lajmet e fundit nga